HDP Grup Başkan Vekili Saruhan Oluç: AKP’nin randevu talebini kabul etmedik

HDP Grup Başkan Vekili Saruhan Oluç, “AKP’nin anayasa değişikliğine ilişkin randevu talebini kabul etmedik” açıklamasını yaptı.

Saruhan Oluç, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında anayasa değişikliği ile ilgili gelişmeler hakkında konuştu.

“Bildiğiniz üzere Cumhur İttifakının Meclis’e sunduğu bir anayasa değişikliği teklifi var” diyen Oluç, “Biz daha önce yaptığımız açıklamada da bu konudaki tutumumuzu açıklamıştık. Ayrımcılık yapılmaması, hak ve özgürlüklere bir bütün olarak yaklaşılması gerektiği konusundaki ilkesel tutumumuzu vurgulamıştık. Bu kadar hak gaspının, ayrımcılığın, eşitsizliğin ve hukuksuzluğun yaşandığı, özgürlüklerin ve demokrasinin ağır saldırı altında olduğu bir süreçte, sadece başörtüsü ile ilgili getirilen değişiklik teklifinin de Türkiye’deki özgürlükler sorununa çözüm üretmek konusunda yetersiz olacağını söylemiştik” dedi.

“Teklif iktidarın seçim manevrası”

Oluç şöyle devam etti:

“Bizlerin başörtüsü ile ilgili sorunu geçmişte de yoktu, bugün de yoktur. 2015’ten beri başörtülü vekillerimiz var Meclis Grubumuzda. Ama Kürtler, Aleviler, tüm inanç ve kimlikler başta olmak üzere bütün vatandaşların eşit yurttaşlık hakkının olmadığı bir ülke ortamında, bu toplumsal talepleri karşılayacak bütünlüklü düzenlemelerin yapılması gerektiğini söylemiştik. Sadece başörtüsü ve aile kurumu üzerinden yapılacak bir değişikliğin, yaklaşan seçimler öncesi iktidar blokunun seçim manevrasını hatırlattığını söylemiştik. Bu adımı seçim manevrası olmaktan çıkarmanın yolunun da bütün ayrımcılıkları ortadan kaldıracak düzenlemeler olduğunu, özellikle de Anayasanın 10’uncu maddesinde bir değişiklik yapılması gerektiğini söylemiştik. Manevradan çıkarılacak tutum bu olurdu. Ama bu konudaki önerilerimize cevap verilmedi.

AKP’ye anayasa teklifi için randevu vermedik

AKP grup yönetimi anayasa değişiklik teklifini görüşmek üzere çarşamba günü için bizden bugün bir randevu talebinde bulundu. Biz bu talebi hem grup yönetimimizde hem de parti yönetimimizde tartıştık. Bu talebi yetkili kurullarımıza ve eş genel başkanlarımızla değerlendirdik. Tutumumuz şudur: HDP’ye yönelik bir intikam davası olan kapatma davasının bütün hızıyla devam ettirilmesi, en son partimizin anayasal hakkı olan hazine yardımının iktidar blokunun baskısı sonucu bir hak gaspı olarak AYM tarafından ve Anayasa’ya aykırı bir şekilde bloke edilmesi ve bunun gerçekleşmesi için Cumhur İttifakı bileşenlerinin ağır baskısının AYM üzerinde yaşanması nedeniyle, AKP Grup Yönetimi ile anayasa değişikliği teklifi hakkında görüşmeme kararı aldık. Randevu taleplerine olumlu cevap vermedik bu nedenle. Elbette AKP Grup Yönetiminin diyalog çabalarını olumsuz görmüyoruz. Ancak iktidarın bizlere yönelik politikaları nedeniyle böyle bir görüşme zemininin ortadan kalktığını düşünüyoruz.”

“İktidar tarafından demokratik siyasete kastedilmiştir”

Saruhan Oluç, “Anayasanın her gün çiğnendiği, hukukun askıya alındığı bir süreçte getirilen anayasa değişikliğini samimi, inandırıcı ve güven verici bulmuyoruz. Seçim ortamına girmiş bir ülkeden bahsediyoruz. 3-4 ay, bilemediniz 5 ay içerisinde seçimlerin yapılacağı bir ortamda yargı vesayetinin HDP’ye yönelik işletilmesi, yargı vesayetiyle siyasetin dizayn ediliyor olması ve HDP’ye yönelik demokratik siyasetten ağır tasfiye politikalarının devam etmesi; seçimlerin adil ve demokratik bir ortamda yapılmayacağına dair önemli işaretlerdir. Demokratik siyasete kastedilmiştir iktidar tarafından. Bu nedenle Cumhur İttifakının AYM üzerindeki açık baskısını göz önünde bulundurduğumuzda, bu teklifin tartışılmasını samimi ve güven verici bulamadığımızı vurguluyoruz. Bunu kamuoyu ile paylaşmak istedik” ifadelerini kullandı.