HDP Eş Genel Başkanı Sancar: AİHM kararını uygularlarsa uçuruma gitmekte olan bir arabayı imdat freni ile durdururlar, aksi takdirde daha büyük suçlar işlemek zorunda kalırlar

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, AİHM’in Selahattin Demirtaş hakkında verdiği karar hakkında “Bu karar hukuk adına, adalet adına, özgürlük adına bir kazanımdır. Bu karar bu iktidar için de bir şans” dedi.

Partisinin Van İl Örgütü Kongresi’nde yaptığı konuşmada iktidarın bu kararın gereğini yerine getirmesi durumunda “uçuruma gitmekte olan bir arabayı imdat freni ile durdurma” imkanı bulacağını söyleyen Sancar, “Bu şansı kullanmadığınız takdirde, daha büyük suçlar işlemek zorunda kalacaksınız” dedi ve ekledi:

“Her büyük suçu daha büyük suçlarla örttüğünüzde nereye varabileceksiniz? Bu karar gibi büyük suçlar biriktiğinde, bunun hesabının sorulamayacağını mı düşünüyorsunuz?

“Eğer böyle düşünüyorsanız buyrun dünya tarihine bakın. Size daha büyük bir suç işlemeden, daha büyük bir ihlal yapmadan, bu gidişatı durdurma şansı geldi. Bu şansı kullanın.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan bugünkü konuşmasında AİHM’in kararı için “siyasidir, çifte standarttır, ikiyüzlülüktür” ifadelerini kullanmıştı.