HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan: Çözüm sürecinin heba edilmesi bu ülkeye çok şey kaybettirdi!

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “Bugüne kadar yapılan bütün çalışmalarda ve yayınlanan raporlarda ortaya çıktığı gibi AKP iktidarı boyunca da kadına yönelik şiddet hiç bitmedi, baskı hiç bitmedi; suçlar ve cinayetler büyüdü ve yaygınlaştı” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Genel Merkezinde düzenlenen Kadın Meclisi Toplantısının açılış konuşmasında konuşan Pervin Buldan, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Konuşmalarına sürgündeki ve cezaevindeki kadın arkadaşlarına selam göndererek başlıyan Buldan, hgeçen hafta hendek çatışmaları ve sokağa çıkma yasağı uygulamalarının devreye konulmasının yıl dönümü olduğunu hatırlattı.

Pervin Buldan, “Özellikle bu karanlık dönemde bütün insanlık suçları ile beraber kadın kimliğine ve bedenine yönelik ağır bir yaklaşım sergilendi. Bu katliamlarda 108’i çocuk, 107’si kadın toplam 2 bin 500 kişi katledildi. Ağır bir dönem, sancılı bir süreçti. Cenazesi 7 gün 7 gece sokak ortasında çürümeye mahkum edilen Taybet Ana’dan cansız bedeni buzdolabında saklanan Cemile’ye, sofrasına düşen tank bombası ile yaşamını yitiren 3 aylık Miray’a ve yaşamını yitiren tüm yoldaşlarımıza bir kez daha rahmet diliyorum. Derin bir acı ve sonsuz bir boşluk duygusu ile onları bir kez daha anıyorum. O dönemde katledilen kadın mücadelesinin emektarları Seve Demir, Asya Yüksel, Pakize Nayır ve ismini sayamadığım birçok kadın arkadaşımızı rahmetle, saygıyla ve minnetle anıyorum” dedi.

“Hiçbir zulüm sahibine kar kalmayacak”

“Şu bilinsin ki biz kadınların kararlı mücadelesi sürdüğü sürece hiçbir zulüm sahibine kar kalmayacak, hiçbir güç zulmüyle ihya olamayacaktır” diyen Buldan sözlerine şunları ekledi:

“Şunu da çok iyi biliyoruz; yolumuz uzun verdiğimiz mücadele iddialı ve büyük. Özellikle kadınlar üzerinde baskı, şiddet, sömürü ve katliamlar devam ediyor. Bugüne kadar yapılan bütün çalışmalarda ve yayınlanan raporlarda ortaya çıktığı gibi AKP iktidarı boyunca da kadına yönelik şiddet hiç bitmedi, baskı hiç bitmedi; suçlar ve cinayetler büyüdü ve yaygınlaştı. Bunlara karşı ne önleyici ne de koruyucu tedbirler alındı. Bugün de alınmıyor bu da daha fazla şiddete ölüme ve baskıya neden oluyor.”

HDP’li belediyelere kayyum atanmasını eleştiren HDP Eş Genel Başkanı, “Özellikle belediyelerimize atanan gaspçı kayyumlar eliyle kadınların seçme ve seçilme hakkını engellemeye çalışarak, kadınların siyasi kazanımlarını gasp etmek isteyen bir iktidarla karşı karşıyayız. Ama bunun yanında eşbaşkanlık sistemine darbe yaparak da kadınlara yönelik ağır bir siyasi şiddet uygulandığını görüyoruz” diye konuştu.

Buldan konuşmasının devamında, “Bunun en son örneğini Amed’te Sur Belediye Eşbaşkanımız Filiz Buluttekin ve 10 yaşındaki çocuğunun kafasına silah dayayan tek adam rejiminin kolluk gücüyle serkeşlik yaptığını bir kez daha gördük. Elbette bu kabul edilemez. Halkın iradesiyle seçilen tüm belediye eşbaşkanlarımız bu şekilde gözaltına alınıyor; haksız ve hukuksuz bir şekilde tutuklanıyorlar” değerlendirmesinde bulundu.

“En çok kadınlardan korkuyorlar”

Kadınlara karşı çok saldırı olduğunu belirten Pervin Buldan, “Çok saldırı yapılıyor; ama bunun bir sebebi var. Bugün AKP  hükümetinin çok korktuğunu ve bu korkudan kaynaklı bu saldırıları gerçekleştirdiğini biliyoruz. Ama en çok kadınlara saldırdıklarını da biliyoruz. Çünkü en çok kadınlardan korkuyorlar” ifadelerini kullandı.

Pervin Buldan, “Şunun altını çizmek isterim; onlar ‘kriz yok, ekonomi uçuşta’ diyedursunlar kadınlar güvencesiz emeğin, sofradaki kuru ekmeğin ve çocuklara ayrılmayan bütçenin ve işsizliğin en fazla yükünü çekenlerdir. Onlar, ‘kadınların haklarını biz savunduk diyedursunlar’ devlet korumasında dahi sürekli öldürülen, yaşamın her alanında eşitsizliğe mahkum edilen kadınlar bu yalanın en çok farkında olanlardır” şeklinde konuştu.

“Öcalan’ın çözüm sürecinin heba edilmesi bu ülkeye çok şey kaybettirdi”

Pervin Buldan sözlerini çöyle sürdürdü:

“Bir an önce bu çatışmalı güvenlik politikalarına son verilmesi gerektiğini ifade etmek isterim. Şunu da belirtmek isterim ki Çözüm Sürecini buzdolabına kaldırmakla övünen AKP hükümeti, çözüm sürecini imha etmesinin yol açtığı felakette anaların döktüğü gözyaşlarını görenin, en çok canı yananın biz kadınlar olduğunu bilmelidir. Buradan bir kez daha şunu ifade etmek isterim; bugün ülkenin en büyük ve en gerçek sorunları arasında Kürt sorunu ve bunun yanında tecrit meselesi vardır. Sayın Öcalan’ın 2011-2015 yılları arasında devreye girdiği ve çatışmasızlıkla sorunu çözmeye çalıştı bir dönemin heba edilmesi Türkiye’ye çok şey kaybettirmiştir.”

“Ama bunun yanında kadınların tecride ve Kürt sorununun demokratik yöntemlerle çözülmesine yönelik tavrı ve destekleyici açıklamaları önemliydi” diyen Buldan, “Bugün de aynı noktada olduğumuzu ifade etmek isterim. Tüm bu saydığım nedenlerle kadınların bu hükümetin eril faşist politikalarına ve yalan söylemlerine karnının tok olduğunu söylemek isterim” diye konuştu.  

“Kadınların heybesinde çaresizlik, yılgınlık yok; mücadele ve direniş var”

Pervin Buldan, “Kadınların heybesinde artık çaresizliğin olmadığını, binlerce yıllık sömürüye artık boyun eğmenin olmadığını belirtmek isterim. Bizim heybemizde yılgınlık ve teslimiyet asla yok, bizim heybemizde mücadele var, bizim heybemizde direniş var. Bir kez daha HDP Kadın Meclisi olarak bu süreçte rolümüzü oynayacağımızı ve bu dönemde sürece kadınlar olarak damga vuracağımızı belirtiyorum. Direnerek kazanacağız” dedi.