HDP Eş Başkanı Sancar Kadıköy’deki eylemde polislerce ablukaya alındı; Kılıçdaroğlu, Babacan ve Davutoğlu tepki gösterdi

HDP İstanbul İl Eş Başkanı Ferhat Encü’ye dün polis tarafından tokat atılmasını protesto etmek için bugün Kadıköy’de düzenlenen eylemde HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar ve parti milletvekilleri polis ablukasına alındı.

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Sancar HDP Kadıköy ilçe binasına alınmazken, kendisinin ise binadan ayrılmasına 2 saat boyunca izin verilmediğini söyledi.

Partinin il ve ilçe teşkilatı üyeleri arasında gözaltına alınanlar oldu.

Daha sonra Buldan ve Sancar basın açıklaması gerçekleştirdi.

Bugün Kadıköy’deki ablukanın tek bir anlamı var: Korkunun tablosu. Neyden korkunun? Kararlı demokrasi mücadelesinden, ısrarlı özgürlük mücadelesinden korkunun tablosu. Neden korkuyorlar? Çünkü suç imparatorluğu yarattılar. Bu suç imparatorluğuna karşı en kararlı ve tavizsiz mücadeleyi veren HDP’yi ve bileşenlerini engellemek istemelerinin nedeni, bu tabloyu değiştirebilecek gücün burada olduğunu bilmeleridir. Bu tabloyu biz değiştireceğiz.”

Ferhat Encü’ye yapılan haksızlığın, hukuksuzluğun, sadece Ferhat Encü’ye değil İstanbul halkının ibaresine, Roboski halkının iradesine, faili meçhullere ve yakınları katledilenlere yapılan tahammülsüzlüğün bir göstergesiydi. Ferhat Encü’ye atılan tokat sadece buzdağının görünen bir tarafıydı, çünkü dün burada anneler, genç arkadaşlar, İstanbul halkı da darp edildi, gözaltına alındı. Roboski Katliamı’nın 11. yıl dönümüne günler kala gerçekleşmiş oldu. Biz bu atılan tokatın sadece Ferhat Encü’ye değil, Roboski halkına atıldığını da belirtmek isteriz. Bu tokatı atanların, İçişleri Bakanı’ndan, bu ülkeyi yönetenlerden, iktidardan, AKP hükümetinden cesaret aldığını da çok iyi biliyoruz.”

Daha sonra CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da Twitter hesabından ablukayı kınayan bir mesaj paylaştı.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu da polis ablukasına tepki gösterdi.