Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati kimdir?

Türkiye Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan bakanlık görevinden istifa etti. Elvan’ın yerine Nureddin Nebati atandı. Karar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayınlandı.

Bir süredir istifa edeceği konuşulan Lütfi Elvan’dan boşalan Hazine ve Maliye Bakanlığı görevine yardımcısı Nureddin Nebati atandı. Nebati’nin atama kararı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Nureddin Nebati geçem hafta neden “düşük faiz” politikasının izlendiğini bir dizi tweetle açıklamıştı. Bu da Lütfi Elvan’ın istifa edeceği söylentilerini artırmıştı. Lütfi Elvan’ın “düşük faiz” politikasını desteklemediği belirtiliyordu.

Elvan, Berat Albayrak’ın yerine 10 Kasım 2020’de Hazine ve Maliye Bakanlığı’na atanmıştı.

Nureddin Nebati kimdir?

Yeni bakan Nureddin Nebati Habertürk’e verdiği demeçte kendisini şöyle tanıtıyor:

“50 yaşındayım. 18 yaşına kadar hayatım Viranşehir’de geçti. Türkiye’nin en büyük Arap aşiretlerinden Naimi Ailesi’ne mensubuz. Naimiler sadece Urfa’da değil, Ortadoğu coğrafyasında da çok geniş bir ailedir. Halep’in tamamına yakını Naimi’dir. Aynı zamanda Peygamber soyundandır.”

1 Ocak 1964’te Urfa’nın Viranşehir ilçesinde doğan Nureddin Nebati, İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünü bitirdi. Yüksek lisansını aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsünde Uluslararası İlişkiler alanında yaptı. Kocaeli Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi alanında doktora unvanını aldı. Farklı üniversitelerde Siyaset Bilimi, Türk Siyasal Hayatı, Devlet ve Siyaset Sosyolojisi dersleri verdi.

Tekstil işiyle uğraşan Nebati, MÜSİAD Genel Merkez Yönetim Kurulu ve İstanbul Ticaret Odası (İTO) Disiplin Kurulu üyeliğinde bulundu. MÜSİAD Yüksek İstişare Heyeti Üyesidir. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Mezunları Vakfı ve Derneği ile İlim Yayma Cemiyeti, Ensar, TÜGVA, Önder, Utesav, TDED, BEK, İDD ve İDV üyelikleri devam etmektedir. Hala ÜTEV Vakfı Başkanlığı, Parlamenterler Arası Kudüs Platformu Türkiye Başkanı olup Esenler Belediyesi Şehir Düşünce Merkezinde Bilim Kurulu Üyesi olarak çalışmalarda bulunmaktadır.

AK Parti 4. Olağan Kongresinde MKYK Üyesi seçildi. MYK Üyesi olarak AK Parti Genel Merkez Mali ve İdari İşler Başkanı ve Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. 24. Dönemde İstanbul, 25. Dönemde Urfa, 26. Dönem İstanbul Milletvekili seçildi. İyi düzeyde İngilizce, az düzeyde Arapça bilen Nebati, evli ve 4 çocuk babası.

Gece vakti gerçekleşen atama sonrası Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda Berat Albayrak döneminde bakan yardımcılığı görevinde de bulunan Nebati, yeni görevi için sosyal medya hesabından ilk açıklamasını da gerçekleştirdi.

“İŞİMİZDE BİZE DOĞRULUK VER, BİZİ MUVAFFAK KIL”

Nebati’nin ilk mesajında, “Rabbim, kolaylaştır, zorlaştırma, Rabbim hayırla sonuçlandır. İşimizde bize doğruluk ver, bizi muvaffak kıl. Sn. Cumhurbaşkanımızın şahsımı layık gördüğü Hazine ve Maliye Bakanlığı görevini hayırla ifa etmeyi, bize gösterdiği güvene layık olmayı Rabbim nasip etsin inşallah” ifadeleri yer aldı.

Yeni Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'den ilk mesaj: Rabbim kolaylaştır, zorlaştırma