Hatay T Tipi Cezaevinde firar girişimi: 3 ölü, 9 yaralı

Adalet Bakanlığı Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü, Hatay T Tipi Kapalı Cezaevinde bir kısım adli hükümlü ve tutuklunun, yangın çıkartarak firar girişiminde bulunduğunu açıkladı.

“Güvenlik güçlerinin müdahalesiyle firar girişiminin engellendiği” belirtilirken, “olaylarda yaralanan 12 adli hükümlü ve tutukludan 3’ü hayatını kaybetti.”

Açıklamada, “Hatay T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu hakkında bazı basın-yayın kuruluşlarında ve sosyal medya platformlarında yer alan iddialarla ilgili basın açıklaması yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur” denildi.

“Bir kısım adli hükümlü ve tutuklunun firar teşebbüsünde bulunması ve ardından yangın çıkarması nedeniyle; firarı önlemek, yangını söndürmek ve ceza infaz kurumunun tutuklu ve hükümlülerin güvenliğini sağlamak için yasal mevzuat çerçevesinde gerekli müdahalenin yapıldığı” kaydedildi.

Müdahale sonucunda “firar girişiminin engellendiği, yangının söndürüldüğü, tutuklu ve hükümlülerin güvenliğinin de sağlandığı” vurgulandı.

Olaylara müdahale sırasında da 12 adli hükümlü ve tutuklunun yaralandığı, hastaneye sevk edilen yaralılardan 3’ünün hayatını kaybettiği belirtildi.

Açıklama şöyle sona erdi;

“Ceza infaz kurumunda kadın hükümlü/tutuklulara tecavüz edildiği iddiaları ve diğer asılsız ithamlar tamamen gerçek dışıdır. Söz konusu olaylar neticesinde ceza infaz kurumunun hükümlü ve tutuklular tarafından kullanılamaz halde tahrip edilmesi nedeniyle hükümlü ve tutukluların başka ceza infaz kurumlarına sevki sağlanmıştır.”