Haseke’de SİHA saldırısıyla öldürülen 4 kız çocuğunun kimlik bilgileri açıklandı

Haseke’de dün bir okula yönelik SİHA ile gerçekleştirilen saldırıda hayatını kaybeden kız çocuklarının kimlik bilgileri kamuoyu ile paylaşıldı. Saldırı IŞİD karşıtı koalisyon tarafından kınanmıştı.

Rojava Özerk Yönetimi, SİHA’ların Haseke kentine bağlı Til Temir kasabasında kız çocuklarının eğitim gördüğü özel rehabilitasyon merkezine yönelik düzenlediği hava saldırısında 4 çocuğun yaşamını yitirdiğini ve 11 çocuğun yaralandığını duyurmuştu.

Saldırının “Türkiye tarafından yapıldığı” ifade edilen yazılı açıklamada, “Türk devletine ait SİHA, Til Temir-Heseke yolunu ve özellikle Uluslararası Koalisyon üssüne 2 km uzaklıkta bulunan Şimoke köyündeki kız çocukları eğitim merkezini hedef aldı. Saldırıda 4 çocuk şehit düştü, 11 kız çocuğu da yaralandı. Bu vahşi saldırı uluslararası bütün kanunları ihlal ediyor ve savaş suçudur. Aynı zamanda halkımıza dönük soykırım saldırısıdır, IŞİD’in diğer yüzüdür” ifadelerine yer verilmişti.

Bugün ise hayatını kaybeden 4 çocuğun kimlikleri açıklandı. Açıklamaya göre hayatını kaybeden çocukların isimleri şöyle: Raniya Eta, Zozan Zedan, Dilan Izedin ve Diyane Elo.

Ancak konuya ilişkin Türkiye makamlarından şu ana kadar herhangi bir açıklama yapılmış değil.

Koalisyon kınamıştı

IŞİD Karşıtı Uluslararası Koalisyon da dün yaptığı resmi açıklamada, Haseke’de 4 kız çocuğunun ölümüyle 11’inin yaralanmasıyla sonuçlanan hava saldırısını kınadı.

Yapılan açıklamada “Bu tür eylemler, sivillerin korunmasını gerektiren silahlı çatışma yasalarına aykırıdır” şeklinde tepki gösterildi.

Birleşik Müşterek Görev Gücü – Doğal Kararlılık Operasyonu (CJTF-OIR) Komutanı Tümgeneral John Brennan imzalı açıklamada  “18 Ağustos akşamı silahlı insansız hava sistemi (SİHA), Haseke’de Birleşmiş Milletler eğitim yardım programında aktif olan voleybol oynayan bir grup genç kızın bulunduğu yeri bombaladı. İlk raporlar, saldırıda dört kişinin öldüğünü ve birkaç kişinin de yaralandığını gösteriyor. CJTF-OIR adına, bu saldırıyı ve sivilleri ölümüne ve yaralanmasına yol açan diğer tüm saldırıları kınıyorum” denildi.

Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Medya Sorumlusu Ferhat Şami, Twitter hesabı üzerinden hayatını kaybeden kız çocukların fotoğraflarını paylaştı.