Haşdi Şebi milisleri; Kerkük’e benzer bir girişimi Deirezzor’da deniyorlar

İznews I İhsan Kaçar / Esad’a bağlı özel birlikler ve Haşdi Şebi milislerinin hafta içinde Deirezzor’daki SGD/ABD üssüne saldırıya geçmesi üzerine Amerikan ve Koalisyon savaş uçakları da milisleri bombalamıştı.

Yerel kaynaklar, Deirezzor çevresinde Demokratik Suriye Güçleri (SDF) ile Rejim destekli milislerin gece saatlerinde yeniden çatışmaya girdiğini aktardılar. “Haşdi Şebi bazı Rejim yanlısı Aşiretlerle işbirliğine giderek, Deirezzordaki petrol sahalarına yönelik saldırılar planlıyor” dediler.

Esad güçleri, petrol sahasının kontrolünü talep etmiş ve  yapılan görüşmeler sonuçsuz kalmıştı. Bunun üzerine Haşdi Şebi Güçleri ile gerginlik başlamış ve karşılıklı çatışmaya dönüştü.

Tankların da yer aldığı rejim destekli yaklaşık 500 milisi bombalayan ABD, en az 100 kişinin öldüğünü duyurmuştu.

ABD ile Suriye’deki Şam Yönetiminin karşı karşıya geldiği büyük çatışmada Esad’a bağlı Özel Milis Gücünde görevli generalin öldüğü ortaya çıktı. General Yusuf Ayaş Haydar’ın öldüğü, gece saatlerinde açıklandı.

ABD askerleri de Suriye’de karadan ilk defa bu çapta bir çatışmaya girdiler ve Haşdi Şebi illerleyemedi.

Yaklaşık bir hafta önce İran destekli milisler, ABD’yi Suriyeden çıkartacaklarına dair açıklamada bulunmuşlardı. Saldırı bu açıklamanın hemen ardından geldi.

Bu saldırıdan sonra Türkiyenin hava sahasını kullanmasına izin vermeyen Şam yönetimi, dört gün aradan sonra, Afrin’e yönelik operasyonda Türkiye savaç uçaklarının hava sahasını kullanmasına tekrardan izin verdi.

ABD saldırı esnasında, Rus askerlerinin de saldırıda yer aldığını açıklamıştı.