Hakkari’de 21 yaşındaki genç askerlerin açtığı ateş sonucu öldürüldü

Irak Kürdistan Bölgesi’yle sınır olan Derecik ilçesinde askerlerin açtığı ateş sonucu Tahsin Yalçın adlı gencin hayatını kaybettiği bildirildi.

Hakkari’nin Derecik ilçesinin Irak Kürdistan Bölgesi ile olan sınır hattında, askerlerin açtığı ateş sonucu Tahsin Yalçın adlı 21 yaşındaki bir genç vuruldu.

Edinilen bilgilere göre, Kürdistan Bölgesi’ne geçen Yalçın ve iki arkadaşı, 03.00 sıralarında Derecik ilçesinde bulunan evlerine geri döndüğü sırada askerlerin saldırısına uğradı.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, askerlerin açtığı ateş sonucu göğsünden vurulan Yalçın, yaşamını yitirdi, diğer iki kişi ise yara almadan kurtuldu.

Ailesine haber verilmesi üzerine Yalçın’ın cenazesi alınarak, ilçeye getirildi.

Buradan da Yüksekova Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Yalçın’ın cenazesinin yapılacak otopsinin ardından toprağa verileceği bildirildi.

Öte yandan HDP Hakkari Milletvekili Sait Dede de Twitter hesabı üzerinden Yalçın’ın ölümüne ilişkin paylaşımda bulundu.

Hakkari’de sınır hattında yaşanan ölümler

  • 2 Mayıs 2019’da Yüksekova ilçesi Onbaşılar Köyü Çopanpınar’ı Mezrası’nda (Wargenima) koyunlarını otlattığı esnada askeri bölgeden açılan ateşle yaralanan 46 yaşındaki Sertip Şen, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.
  • 1 Ağustos 2019’da, Derecik ilçesine bağlı Çemekurk köyünde sınır ticareti yaparak geçimlerini sağlayan köylülerin üzerine askerler ateş etti. Açılan ateş sonucu 14 yaşındaki Vedat Ekinci olay yerinde hayatı kaybetti, bir kişi de ağır yaralandı.
  • 30 Kasım 2020’de Derecik ilçesine bağlı Yeşilova (Birox-İsyan) köyünde iki arkadaşı ile piknik yapan 16 yaşındaki Özcan Erbaş, askerlerin ateş açması sonucu hayatını kaybetti.