Hafter’e tepki gösteren Türkiye, UMH’ye destek sözü verdi

Mareşal Halife Hafter önderliğindeki Libya Ulusal Ordusu’na (LUO) yönelik tepkisini sürdüren Türkiye, Müttefiki Fayiz es-Serrac başkanlığındaki Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) güçleri ve LUO arasında Libya’da ateşkes için askeri anlayışlara yönelik çırpınışı ortasında, Hafter’e yapılan tüm yardımların kesilmesi çağrısında bulundu.

Savunma Bakanı Hulusi Akar’a göre Türkiye, Libya’daki Hafter güçlerine sağlanan dış desteğin, bölgede barış ve istikrarın önündeki en büyük tehdit olduğunu söyledi. Akar, bu yardımların, bir ateşkese varmak üzere diplomatik çabaları engelleme yönünde olduğunu dile getirdi.

Akar, Hafter’e yapılan tüm dış yardımların bir an önce kesilmesi çağrısı yaparken, Libya’daki krizin askeri bir çözümü olmadığını vurguladı. Türkiye Savunma Bakanlığı da geçen çarşamba günü unsurlarının, Libya’da UMH’ye destek vermeye devam ettiğini açıkladı. Bakanlık, Twitter üzerinden yaptığı kısa bir açıklamada, askeri eğitim, iş birliği ve istişarelere ilişkin geçen yıl imzalanan anlaşmanın bir parçası olarak bu hükümet güçlerine ‘üst düzey gözlemciler için eğitim’ sağlandığını belirtti.

ABD: Libya’daki siyasi süreci desteklemeye devam edeceğiz

Öte yandan ABD’nin Trablus Büyükelçisi Richard Norland, ülkesinin siyasi çözümü desteklemeye devam edeceği taahhüdünde bulundu. Geçen çarşamba günü Norland, ABD Büyükelçiliği’nin resmi Facebook hesabı üzerinden kendisine yöneltilen sorulara yanıt olarak, Libya’daki siyasi süreci ve tüm katılımcılarını desteklemeye devam edeceğini söyledi. “Libyalıların çoğu, müzakerelerin başarısını, uzlaşmacı bir çözümü ve kaosa neden olan şiddet eylemlerine son verilmesini istiyor” diyen ABD’li yetkili, ateşkes anlaşmasının sonuçlarına ilişkin olarak 5+5 Ortak Askeri Komite toplantılarının sonuçlarını kayda değer bir başarı olarak nitelendirdi. Richard Norland, 24 Aralık 2021’deki Tunus forumunun, seçimlerin yapılacağı tarih olarak belirlenmesinin ‘büyük bir başarı’ olduğunu kaydetti. 

Norland, Libya krizine bir çözüm bulma zamanının geldiğini belirtmesinin ardından ülkesinin bu süreci ve ona katılanları destekleyeceği gibi, Libya krizini çözmek için siyasi yolu engellemeye çalışanlara yaptırım uygulama olasılığını düşünmeye de hazır olduğunu açıkladı.

UMH Başkanlık Konseyi Başkan Yardımcısı Ahmed Maytik de LUO ile Birleşmiş Milletler (BM) himayesinde 5+5 toplantılarına katılmak üzere görevlendirilen UMH komitesiyle ‘önceki sonuçları ve gelecekteki toplantılara yönelik vizyonları’ görüştü.

UMH Başkanlık Konseyi üyesi Muhammed Ammari, Yüksek Seçim Komisyonu’nun başkanı İmad es-Sayeh ile gelecek yılın sonlarında tüm Libya şehirlerinde oy vermeye hazır olup olmadığını ele aldı.

Hükümete göre Ammari, hükümetinin, ‘tüm Libyalılar için bir seçenek ve genel bir gereklilik olması nedeniyle, komisyonun ihtiyaç ve şartlarını sağlama ve seçimleri düzenlemek için uygun objektif koşulları oluşturma’ konusundaki kararlılığını dile getirdi. Muhammed Ammari, Komisyon’un ilerleyen günlerde seçimler için hazırlık ve düzenleme yapmaya başlaması için ‘komisyona acil bütçeden bir miktar tahsis etme’ kararının yakın zamanda çıkarılacağına dikkati çekti.

UMH İçişleri Bakanı Paris’te

Fransa’nın Libya büyükelçiliği, Twitter üzerinden yaptığı kısa bir açıklamada, şu anda Paris’i ziyaret etmekte olan UMH İçişleri Bakanı Fethi Başağa’nın, Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Savunma Bakanı Florence Parly ve Fransız mevkidaşı Gerald Darmanin ile görüşmede bulunacağını duyurdu.

Terörle mücadele, organize suç ve eğitim alanlarında ortak iş birliğini güçlendirmek amacıyla Fransa’da bazı güvenlik ve siyasi yetkililerle bir araya geleceğini söyleyen Başağa, geçen çarşamba akşamı Paris ziyaretinin ilk gününde biyometrik kimlik tanımlama ve şehir izleme sistemlerinde uzmanlaşmış bir güvenlik kurumu ile ‘seçim gereksinimleri ve diğer güvenlik çalışmalarına hazırlık’ için bir anlaşma imzaladı. Libyalı yetkili, yaptığı açıklamada, ‘yüz, parmak izleri ve parmakları temassız olarak tanıyarak güvenli ve akıllı bir şekilde kimlik doğrulamak için biyometrik sistemler geliştirmede uzmanlaşmış güvenlik kurumlarından yardım talep ettiğini’ söyledi. Başağa ayrıca, en yüksek uluslararası spesifikasyonlara göre modern teknolojilerle donatılmış motorlu araçlar için elektronik panellerin sağlanması amacıyla da yardım talep edildiğini belirtti. Bakan, bu kurumun temsilcileriyle yaptığı bir toplantıda, seçimlerde seçmenleri tanıma ve sahtekarlıktan korunma sistemlerinin yanı sıra ‘şehirler için hassas ve gelişmiş video gözetim sistemlerinin ortaya koyulması’ meselesini görüştüğünü ifade etti.

UMH Dışişleri Bakanı Muhammed Seyyale ise bürosunun müdürü olan Nasreddin ed-Darnavi’nin başsavcılık tarafından tutuklandığını yalanladı. Yerel basın organları, Darnavi’nin, yurtdışında çalışan personellerin işlemlerinin tamamlanması karşılığında ‘şantaj ve pazarlık’ yaptığı suçlamasıyla tutuklandığını duyurmuştu.