Hafter’den Türkiye’ye tehdit: İkinci işgali kabul etmeyeceğiz, merhamet göstermeyeceğiz!

Libya’nın doğusundaki güçlerin komutanı General Halife Hafter, kurban bayramı dolayısıyla yaptığı konuşmada Türkiye’yi tehdit etti. Hafter, “İkinci Türk işgalini kabul etmeyeceğiz ve asla merhamet göstermeyeceğiz.” dedi.

Hafter’in başında bulunduğu Libya Ulusal Ordusu güçleri sözcüsü Ahmed el Mismari’nin sosyal medya hesabından paylaşılan konuşmada Hafter, “Erdoğan’a söylüyoruz, atalarınızın mirasını kurşuna çevirdik. Hiçbir Türk’ün bu kahramanların önünde yürüdüğünü görmek istemiyorum. (Türk askerlerine) Merhamet yok, çünkü hak etmiyorlar. Erdoğan Libya’ya atalarının mirasını aramaya geldi.” ifadelerini kullandı.

Tarık Bin Ziyad birliklerine hitap eden Hafter, Libya topraklarındaki Türklerle kendi güçlerinin karşılaşacağını dile getirdi.

Hafter konuşmasında, Libya’da 300 yıl kalan Türklerin “yağmacı ve katil” olarak görüldüğünü öne sürdü.

Yapılan hazırlıkları da kontrol eden Hafter, Suriye’den getirildiği belirtilen Libya’daki savaşçılara da değindi.Suriyeli ifadesini kullanmayan Hafter, ‘Türkiye’nin yanında savaşan paralı savaşçıların ailelerinin ve vatanlarının olmadığını’ kaydetti.

Öte yandan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, geçen hafta Türkiye’nin Libya’ya 400’den fazla Suriyeli savaşçı gönderdiğini ve bu ülkedeki toplam savaşçı sayısının 16 bin 500’e çıktığını iddia etmişti.