Güzelliği İle IŞİD’in gözdesi haline gelen Çeçen Bakanın kızı IŞİD’li kadın yakalandı

IŞİD’e katılması ile Çeçenistan’daki babasının Bakanlık koltuğunu kaybetmesine neden olan, Suriye’ye gittikten sonra da güzelliğinden kaynaklı IŞİD üyelerinin arasında infazlara sebep olduğu iddia edilen Seda Dudurkaeva isimli kadın İstanbul’da tutuklandı.
Operasyon İstanbul Emniyeti’ne bağlı Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü (TEM) ekiplerince gerçekleştirildi.TEM ekiplerinin, IŞİD’e yönelik yaptığı çalışmada, çatışma bölgeleri ile ilgileri olduğu iddia edilen bazı isimlere ulaşıldı.

Eylem arayışı içerisinde oldukları iddia edilen şüpheliler için Arnavutköy, Başakşehir, Fatih, Beylikdüzü ve Umraniye’de eş zamanlı operasyon düzenlendi.TEM Operasyon Timi ve Özel Harekat Şube Müdürlüğü ekiplerinin eşliğinde 4 Temmuz’da düzenlenen baskında U.B., B.S., A.D., L.T. ve S.K. gözaltına alındı.

Sahte evrakla yakalandı

TEM ekiplerinin incelemelerinde pasaportunda S.K.olduğu belirtilen kadının evraklarının sahte olduğu belirlendi. Yapılan incelemelerde gözaltına alınan S. K.’nın gerçekte Ninova’da öldürülen IŞİD komutanlarından Ebu Ömer El Şişhani kod adlı Gürcü uyruklu Tarkan Batiraşvili’nin karısı Seda Dudurkaeva olduğu tespit edildi. Tarkan Batiraşvili’den 2 çocuğu olduğu iddia edilen Seda D.’nin de aralarında bulunduğu 5 şüphelinin işlemleri dün tamamlandı.

 

Emniyet’teki işlemlerin ardından adliyeye sevk edilen 5 şüpheliden Seda Dudurkaeva’nın da aralarında bulunduğu 4 şüpheli tutuklandı.

İnternet üzerinden IŞİD’le tanıştı

Çeçenistan lideri Ramazan Kadirov’un kurmaylarından ve eski bakanlarından Gürcü asıllı Asu Dudurkaev’in kızı olan ve üç yıl önce Suriye’ye giderek IŞİD’e katılan Seda Dudurkaeva, Çeçenistan’da lüks içinde korunaklı bir hayat yaşarken 2013 yılında radikalleşmeye başlamış ve internet üzerinden tanıştığı kişiler vasıtasıyla Suriye’ye giderek IŞİD saflarına katılmıştı.

Emirler arasında infazlar oldu

IŞİD liderlerinden Ebu Ömer Şişhani’nin sağ kolu Hamzat isimli bir şahısla evlenen Seda Dudurkaeva kocasının bir saldırı sonucu ölümünün ardından zorla IŞİD liderlerinden Ebu Ömer Şişhani ile evlendirilmişti.

Şişhani’nin Seda ile evlenebilmek için sağ kolu Hamzat’ı öldürdüğü iddiaları da ortaya atılmıştı.

Babası Bakanlık koltuğundan oldu

IŞİD’e katıldığı ortaya çıkınca Çeçen lider Kadirov, babasını ‘fanatik kızını kontrol edemediği için’ kabineden atmıştı. Kadirov, Seda’nın geri dönmesini Çeçenistan için bir “onur meselesi” ilan etmişti. | Sonhaber