Güney Kıbrıs, Kuzey Kıbrıslı Türk siyasetçilerin pasaportlarını iptal etti

Güney Kıbrıs’ın 46 yıl sonra Kapalı Maraş’ın açılmasına tepki ve misilleme olarak aralarında Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın da olduğu Kıbrıslı Türk siyasetçilerin pasaportlarını iptal ettiği bildirildi.

Güney Kıbrıs, Gazimağusa kentinde bulunan Kapalı Maraş’ın açılma sürecini yöneten tüm Türk siyasetçilerin Kıbrıs Cumhuriyeti pasaportlarını iptal etti.  Pasaportu iptal edilen siyasetçiler arasında Cumhurbaşkanı Ersin Tatar da bulunuyor.

Güney Kıbrıs’ın bu adımı atmasının sebebi, Kapalı Maraş’ın açılmasının “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını ve toprak bütünlüğüne yönelik bir adım” olarak algılaması.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ersan Saner, karar sonrası Güney Kıbrıs’ın bu adımını “düşmanca bir karar” olarak nitelendirdi.

Saner, “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin (Rum kesimi), düşmanlık yapmak adına ürettiği bu kararla ilgili, kendilerinin tekrar düşünmesi gerektiğini ifade etmek istiyorum” dedi.

Türkiye’nin Kıbrıs’a yönelik düzenlediği harekattan sonraki 46 senelik süreçte yaklaşık 100 bin Kıbrıslı Türk, başta Avrupa Birliği olmak üzere dünyadaki çok sayıdaki ülkeye serbest dolaşım hakkı sağlayan Güney Kıbrıs pasaportu aldı.