Gülen yapılanmasına yönelik İstanbul merkezli dört ilde operasyon

İstanbul merkezli dört ilde Fethullah Gülen yapılanmasına yönelik bu sabah operasyon düzenlendi.

İstanbul, İzmir, Isparta ve Kocaeli’de çok sayıda adrese eş zamanlı düzenlenen operasyonda hakkında yakalama kararı bulunan 13 şüpheliden 12’si gözaltına alındı.

DHA’nın aktardığı bilgilere göre gözaltına alınanlar arasında örgüt adına himmet toplayan, polis okullarına öğrenci gönderen, askeri personellerle ilgilenen mahrem imam, örgütün bölgesel yapılanmalarından sorumlu bir kişi ile KHK ile meslekten ihraç edilen bir polis ve bir öğretmen de olduğu belirtiliyor.

Ekiplerin gözaltına aldıkları şüphelilerden birinin halen koruma memuru olarak çalıştığı öğrenilirken, firari bir şüphelinin yakalanması için çalışmalar devam ediyor.

Ankara’da da 15 gözaltı kararı

Öte yandan Ankara’da da Fethullah Gülen cemaatinin emniyet içindeki yapılanmasına yönelik soruşturmada 15 gözaltı kararı verildiği belirtildi.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca “sohbet” adı altında örgütsel toplantı yaptıkları ve ByLock kullandığı tespit edilen 15 şüpheli için Ankara merkezli dört ilde gözaltına alınma kararı verildi.

Ankara Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce, şüphelilerin gözaltına alınmasına yönelik çalışmalara başlandı.