Gülen yapılanmasına operasyon: 42 ilde 213 kişiye gözaltı kararı

Gülen yapılanmasına yönelik İzmir’de yürütülen bir soruşturma kapsamında 42 il ve Kuzey Kıbrıs’ta 214 kişi hakkında yakalama kararı verildi.

DHA, Türk Silahlı Kuvvetleri içindeki yapılanmaya dair başlatılan operasyonda 137 kişinin gözaltına alındığını, bunlar arasında 15 Temmuz 2016 gecesi Astsubay Ömer Halisdemir tarafından vurularak öldürülen General Semih Terzi’nin oğlu Faruk Terzi’nin de olduğunu aktarıyor.

Ajansa göre gözaltı kararı verilenlerden 44’ü muvazzaf asker, 145’i ise darbe girişimi sonrası ilişikleri kesilen askeri okul öğrencileri.

Öte yandan İstanbul merkezli 8 ilde yürütülen bir Bylock soruşturmasında da 15 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi.

DHA bu kişiler arasında Jandarma Genel Komutanlığı’nda görevli bir üsteğmen, bir uzman çavuş ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nda görevli bir uzman çavuş olduğunu aktarıyor.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı da bugün yaptığı bir yazılı açıklama ile 2011’deki hakim ve savcılar sınavı soruşturması kapsamında 20’si sınav sorularını almakla beşi de soruları dağıtmakla suçlanan, ihraç edilmiş 25 hakim ve savcı hakkında gözaltı kararı verildiğini aktardı.

3 Eylül’de İstanbul merkezli 10 ilde Bylock kullanıcısı olduğu tespit edilen 28 kişiye yönelik operasyonda gözaltına alınan 24 şüpheliden 11’i de bugün tutuklandı.Article share tools