Guido Steinberg: IŞİD Sadece Suriye ve Irak’ta değil, tüm İslam dünyasında!

Almanya’nın önde gelen Ortadoğu uzmanlarından Guido Steinberg, “Bağdadi’nin ölümü örgütü zayıflatacaktır. Ancak diğer yandan IŞİD varlığını devam ettiriyor. Sadece Suriye ve Irak’ta değil, tüm İslam dünyasında” dedi.

DW’ye konuşan Berlin merkezli Bilim ve Politika Vakfı’ndan Ortadoğu uzmanı Guido Steinberg, IŞİD lideri Ebubekir Bağdadi’nin Suriye’deki Amerikan özel kuvvetlerinin operasyonunda öldürülmesinin ardından örgütün zayıflayacağına, ancak savaş devam ettiği sürece bir tehdit olarak kalacağına dikkat çekti.

Bağdadi’nin IŞİD için oldukça önemli biri olduğunu belirten Steinberg, “Bağdadi IŞİD için çok önemliydi. 2010 yılında örgütün başına geçtiğinde IŞİD’in savaşçı sayısı bin bile değildi. Dört yıl sonra ise Suriye ve Irak’ta bir nevi devlet meydana getirdi. IŞİD için El Bağdadi çapında yeni bir lider bulmak çok zor olacak” dedi.

Bağdadi’nin ölümünün terör örgütünü belli oranda zayıflatacağını söyleyen Alman uzman, “Kendini halife ilan eden Bağdadi kadar acımasız, iyi organize olabilen ve ideolojik açıdan böylesine motive birini bulmak kolay değil. Bu durum örgütü zayıflatacaktır. Ancak diğer yandan IŞİD varlığını devam ettiriyor. Sadece Suriye ve Irak’ta değil, tüm İslam dünyasında” ifadelerini kullandı.

IŞİD intikam saldırıları yapabilir ilk hedef Kürtler.

Guido Steinberg, Bağdadi’nin ölümünün ardından da IŞİD tehlikesinin sürdüğünü belirterek, örgütün intikam saldırılarının en başta Kürtleri hedef alabileceği uyarısında bulundu.