Guaido muhalifleri sokağa çağırdı: ‘Artık dönüş yok’

Venezuela’da muhalif eylemciler Juan Guaido’nun çağrısı üzerine ülkede yaşanan çatışmaların ardından protesto için toplandı. Destekçilerine genel greve gitmeleri çağrısında bulunan Guaido, “artık dönüş yok” mesajını verdi. ABD Dışişleri Bakanı Pompeo da Venezuela krizini Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüştü.

Venezuela muhalefet lideri Juan Guaido dün askeri ayaklanma çağrısında bulunmuş, destekçilerine de bunun Maduro yönetimine karşı başlatılan isyanda son aşama olduğunu söylemişti. Bu çağrının ardından Venezuela’da Guaido yanlıları ve güvenlik güçleri arasında çatışmalar yaşanmış ancak Guaido Venezuela ordusundan beklediği desteği alamamıştı. Devlet Başkanı Nicolas Maduro da darbe girişiminin başarısız olduğunu savunmuştu.

Guaido: “Artık dönüş yok”

Yaşanan çatışmalardan 1 gün sonra Juan Guaido destekçileri sokağa çıktı. Başkent Caracas’ta destekçilerine seslenen Guaido göstericilere “artık dönüşü olmayan bir yola girildiği” mesajını verdi, göstericilere “doğru yoldayız, artık dönüş yok” dedi.

Juan Guaido, Çarşamba günkü protesto gösterilerinde muhalefetin Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’ya yönelik baskıyı arttırması gerektiğinin mesajını verdi, destekçilerine genel greve çağırdı.

ABD’nin Venezuela’nın geçici cumhurbaşkanı olarak tanıdığı 35 yaşındaki Juan Guaido askeri ayaklanma çağrısının ardından ordudan bir hareket gelmemesine rağmen “hareketinin kazandığını” savundu. Guiado ABD dahil olmak üzere 50’den fazla ülke tarafından Venezuela’nın meşru devlet başkanı olarak tanınıyor.