Gözaltında bulunan HDP Milletvekili Semra Güzel’e ilişkin avukatlarından açıklama

HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel ile görüşen avukatları, müvekkilleri hakkındaki iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirtti.

Mart ayında dokunulmazlığı kaldırılan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel, dün İstanbul’da gözaltına alındı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen Güzel, gece geç saatlere kadar avukatlarıyla görüştürülmedi.

Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) İstanbul Şubesi, konuya dair Twitter hesabından şu açıklamayı yaptı:

“Hukuka aykırı bir şekilde dokunulmazlığı kaldırılan HDP milletvekili Semra Güzel bugün gözaltına alınarak İstanbul Emniyeti’ne götürülmüştür. Üyelerimiz kendisiyle görüşmek ve hukuki destek sunmak amacıyla emniyete gitmesine rağmen 2 saattir görüşme yapmaları engellenmektedir.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü son dönemde rutin hale getirmeye çalıştığı hukuksuz uygulaması ile avukatların müvekkilleri ile görüşmesini çeşitli bahanelerle engellemektedir. Emniyetin savunma hakkını engelleyen bu keyfi tutumunu kabul etmiyoruz. Savunma hakkı engellenemez!”

Avukatlar, gözaltından sonra Güzel ile görüşebildi.

Avukatları, Türkiye İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından dile getirilen “Edirne’de gözaltına alındı” iddialarının doğru olmadığını belirterek Güzel’in İstanbul’un Silivri ilçesinde bir dinlenme tesisinde gözaltına alındığını belirtti.

ÖHD Üyesi Avukat Bülent Aşa, şu paylaşımda bulundu:

“Müvekkilimizle uzun bir bekleyişten sonra görüşebildik. İktidarın basına servis ettiği haber, tamamiyle bir algı operasyonu ve itibarsızlaştırmadır.

Müvekkilimizin peruk kullandığı ve sınırı geçmek üzere yakalandığı bilgisi yalandır.”

Avukat Veysi Eski ise “2 saatten fazla bekletildikten sonra müvekkil ile görüşebildik. Müvekkil İstanbul içinde yer değiştirirken yakalandığını, sahte kimlik ibraz etmediğini, peruk kullanmadığını söyledi” paylaşımında bulundu.