Gözaltına alınan 23 HDP’li serbest bırakıldı

10 yıl önce yapılan basın açıklamaları ve toplantılardan dolayı 3 gün önce gözaltına alınan 23 HDP’li adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen bir soruşturma kapsamında 17 Aralık’ta Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul il örgütü üye ve yöneticilerinin evlerine baskın yapıldı.

Operasyonda HDP yöneticileri Ali Göregen, Hakim Göregen, Mehmet Varslı, İsmail Gülen, Abdullah Teymur, Evren Demir, Cevdet Yeşilkaya, Mustafa Karavar, Metin Göksu, Aydın Kürekçi, Kahraman Özgün’ün yanı sıra HDP eski yöneticisi Bakan Duman da Kars’ta gözaltına alındı.

Gözaltı sebebi 10 yıl önceki basın açıklamaları, telefon görüşmeleri

Gözaltına alınan 23 kişi Vatan Caddesi’nde bulunan İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Burada ilk gün dosyasına gizlilik kararı getirilen HDP’liler emniyetteki ifadelerinin ardından, bu sabah saatlerinde savcılıkta ifadeleri alınmak üzere Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’ne sevk edildi.

Savcılıkta ifadeleri alınan HDP’lilere, 10 yıl önce parti bünyesinde katıldıkları basın açıklamaları, toplantı ve telefon görüşmeleri suçlama konusu yapıldı.

HDP’liler adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı

İfade işlemlerinin tamamlanması ardından HDP’liler adli kontrol şartı ile serbest bırakılmak üzere Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi.

HDP’liler adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.