Gösterilerin 2. yılında halk ve kayıp yakınları hükümete tepkili

Yüzlerce Iraklı, ülkenin 14 kentine yayılan protesto hareketinin 2. yıl dönümünde, öldürülen göstericiler için adalet isteNdi. Irak’ın Başkent Bağdat’taki gösteriye katılan bir baba oğlunun fotoğrafını Rûdaw Muhabiri Dildar Herki’ye göstererek, “Bu benim oğlum. Öldürüldü” dedi.

Birkaç ay süren gösteriler, devlet güçleri ve İran destekli milislerin sert müdahaleleri sonucunda bastırıldı en az 600 ölü ve binlerce kişi yaralandı.

Protestolar Başbakan Adil Abdulmehdi hükümetini devirdi, seçim yasasında reformların yapılmasını gündem getirdi ve hükümeti erken seçim kararı almaya zorladı.

Görevi bırakan Başbakan Abdul-Mehdi’nin yerine geçen Mustafa Kazımı, protestocuları ve aktivistleri öldürmekten sorumlu olanları adalete teslim etme sözü verdi, ancak çok az tutuklama yapıldı.

Tişrin protestolarından doğan çatı örgütü olan Muhalefet Güçleri Buluşması, Iraklıları gösterilerin yıl dönümü dolayısıyla yeniden sokaklara çağırdı.

Dün yapılan gösterilerde 10 Ekim’de yapılacak olan seçimleri boykot çağrısında bulunuldu ve “Aynı insanlara oy vermek ülkeyi mezbahaya çevirir” ve “Beni öldürenlere oy vermeyin” yazılı afişler taşıdı.

Seçime katılımın özgür ve adil bir oylama yapılabileceğinden “şüphe duyulması” nedeniyle düşük olması bekleniyor.

Ekim 2019’da düzenlenen protesto gösterileri 14 kente yayılmıştı. | Rudaw-iznews