Göstericiler petrol kuyusunun yolunu kapattı

Irak’ın resmi haber ajansı INA’ya göre, hükümet karşıtı gösteriler düzenleyen protestocular, ülkenin en zengin petrol yatakları üzerinde bulunan Basra’daki Mecnun Petrol Kuyusu’nun kapılarında gösteri düzenledi. 

Um Kasr Limanı ve Mecnun Petrol Kuyusu’nda iş isteyen göstericiler, petrol kuyusuna giden tüm yolları trafiğe kapatarak ham petrol taşıyan tankerlerin geçişini engelledi.

Göstericiler, dün de Basra vilayetindeki ihracat ve ithalatın can damarı Um Kasr Limanına çıkan tüm yolları trafiğe kapatmıştı.

GÖSTERİCİLER HILLANİ MEYDANI VE SİNEK KÖPRÜSÜ’NE YENİDEN YERLEŞTİ

Diğer yandan göstericiler, Tahrir Meydanı yakınlarındaki Hıllani Meydanı ve Sinek Köprüsü’ne yeniden yerleşti.

Bağdat’ta bulunan söz konusu bölgeler güvenlik güçlerinin sert müdahalesi sonrası protestocuların elinden alınmıştı.

Iraklı protestocuların günlerdir süren ısrarı üzerine Hıllani Meydanı’nda bulunan güvenlik güçleri oradan geri çekildi. Güvenlik güçleri, bu meydandan günlerdir göstericilere karşı yoğun şekilde göz yaşartıcı gaz ve ses bombaları kullanıyordu.

Irak’ta işsizlik, yolsuzluk ve kamu hizmeti yetersizliğini protesto etmek amacıyla 1 Ekim’de başlayan ve hala devam eden gösterilerde 319 kişi hayatını kaybetmiş, 15 binden fazla kişi de yaralanmıştı.

Dün gece gösterilerin sürdüğü Tahrir Meydanı yakınlarında bomba yerleştirilen bir aracın infilak ettirilmesi sonucu 4 kişi öldü, 20 kişi de yaralandı.