Göçmenlere ayrımcılık önergesi Bolu Belediye Meclis’nde kabul edildi

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın başta Suriyeliler olmak üzere kentte yaşayan mültecilerden atık toplama ve şebeke suyu bedellerine 10 kat zam yapılmasına ilişkin önergesi, Belediye Meclisi’nde kabul edilerek komisyona gönderildi.

Önergeye CHP ve iyi Partili üyeler “Evet” oyu verirken AK Partili üyeler karşı oy kullandı.

Belediye Meclis Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, orman yangınlarını doğal afet değil kasıtlı bulduğunu savunan Özcan, savcılara konuyu titizlikle inceleme çağrısında bulundu.

Özcan, yabancılarla ilgili sözlerinin ardından birçok kesimin kendisini eleştirdiğini ifade ederek duruma tepki gösterdi. Önergesinin, anayasaya, yasalara, yönetmeliklere aykırı bir yanı olmadığını savunan Özcan “Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile yabancılar bu ülkede aynı haklara sahip olamazlar. Anayasada bahsedilen eşitlik ilkesi, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları açısından geçerlidir” ifadesini kullandı.

Birçok ülkenin kendi vatandaşlarına sunulan hizmetlerden para almadığını, yabancılardan ise yüksek miktarlarda para aldığını söyleyen Özcan, kendisine yurt dışından yapılan eleştirilere tepki gösterdi.

Özcan, sığınmacılara seslenerek şunları kaydetti:

“Ben sizi Bolu’ya davet etmedim. Devlet de sizi Bolu’ya zorla göndermedi. Kendi iradenizle Bolu’ya geldiniz. Nasıl Bodrum’da pahalı beache gidip 1 liralık suyu 10 liraya içmek bir tercihse Bolu’da kalmakta bir tercihtir. Kalırsanız bu tür uygulamaların muhatabı olursunuz. Yani özetle eşit vatandaş, bu ülkenin asli unsurları olan Kürtler, Türkler, Aleviler, Sünniler, Çerkezler, Boşnaklar, Arnavutlar gibi ataları bu vatan için şehit düşmüş olanların çocukları ve torunlarıdır. Bu konuyu gündeme getirmenin asil sebebi de konunun tartışılıp bir devlet meselesi oluşturulmasıdır.”