Ghebreyesus: Pandeminin sona ereceğine olan inancım arttı

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, yeni tip coronoavirüs (Covid-19) salgınına karşı geliştirilen aşılardan elde edilen etkilerle ilgili gelen son haberlerin pandeminin sona ereceğine olan inancı arttırdığını söyledi.

Tedros, WHO’nun merkezi Cenevre’de yaptığı açıklamada, “Aşıların test aşamalarından elde edilen son olumlu verilerle, bu uzun, karanlık tünelin sonunda ışık daha parlak hale geldi” ifadelerini kullandı.

“Aşıların, kanıtlanmış halk sağlığı önlemleriyle birlikte, Covid-19 salgınını sona erdirmeye yardımcı olacağı konusunda gerçek bir umut oluştu” diyen Tedros, varlıklı ülkeleri yoksul ülkeleri desteklemek için daha fazla maddi kaynak ayırmaya çağırdı.

“Bu bir hayır işi değil” şeklinde konuşan Tedros, “Covid-19 pandemisini durdurmanın ve küresel ekonomiyi yeniden canlandırmanın en hızlı ve en akıllı yolu” dedi.

WHO, hızlandırılmış aşı programı kapsamında büyük miktarda aşı,  test ve ilaç satın almak ve halka ulaşımını sağlamak için acilen 4 milyar 300 milyon dolara (3,6 milyar euro) ihtiyaç duyuyor.

Yapılan hesaplamalara göre gelecek yıl ise 23 milyar 800 milyon dolar daha gerekecek.