Gergerlioğlu’ndan İrfan Kılıç hakkında soru önergesi: “Ölümlerde sorumluluğu olan insanların kollandığı iddiaları doğru mudur?”

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Kandıra Cezaevi’nde kendi yakarak yaşamına son verdiği iddia edilen İrfan Kılıç hakkında Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi verdi.

Kendini yakarak hayatına son verdiği iddia edilen Kılıç’ın defin için yıkandığı esnada yakınları tarafından çekilen ve sosyal medyada paylaşılan görüntülerde Kılıç’ın çene altından girip başın üst kısmından çıkan bir kurşun yarası olduğu belirtiliyor. Gergerlioğlu, Fuat Oktay’a verdiği önergede ailenin bu ölümü şüpheli bulduğunu ve acilen adil ve etkin bir soruşturmanın gerçekleşmesi gerektiğini belirtti.

İrfan Kılıç

Gergerlioğlu, “Birleşmiş Milletler Tutuklulara Uygulanacak Muameleler İçin Temel İlkeler başlığında belirtildiği üzere: “Bütün tutuklulara, insan olarak doğuştan sahip oldukları saygınlık ve değere uygun olan saygı ile muamele edilecektir.” Yine 1982 Anayasası,  Madde 17/1 e göre: “Herkes, yaşama, maddî ve manevî varlığını koruma ve geliştirme hakkına sahiptir.” diyerek Cumhurbaşkanı Yardımcısı’na şu soruları sordu:

 İrfan Kılıç’ın yaşamına son verme eylemi yaptığı iddiaları doğru mudur? Bu iddialarla ilgili etkin ve adil bir soruşturma yapılmış mıdır?

 Soruşturma esnasında olayın kilit isimleri dinlenmiş midir? Kamera kayıtları incelenmiş midir? Cezaevi Psikoloğu ile İrfan Kılıç’ın daha önce görüşmesi olmuş mudur? İrfan Kılıç hayatının herhangi bir döneminde psikolog veya psikiyatrist desteği almış mıdır?

 İrfan Kılıç’ın yaşamına son verme eylemi gerçekleştirdiği iddiası doğru kabul edilirse, 2017 yılında Anayasa Mahkemesinin 2014 yılında Ümraniye T Tipi Kapalı Cezaevi’nde bir mahpusun intiharında cezaevi yönetimini kusurlu bulmuştu. Bu sebeple yaşamına son verme eylemi doğruysa cezaevi yönetiminin kusurları soruşturmada ortaya çıkarılmış mıdır?

 Ailenin: “İrfan Kılıç’ın yaşamına son vermediği, kafasında kurşun yarası olduğu ve sonrasında yanmış süsü verildiği” iddiaları doğru mudur? Bu iddialar hakkında açılmış bir soruşturma var mıdır? Bu konuda açılmış bir soruşturma varsa hangi aşamadadır?

“Ölümlerde sorumluluğu olan insanların kollandığı iddiaları doğru mudur?”

Gergerlioğlu, yazılı önergede cezaevlerindeki diğer şüpheli ölümler hakkındaki soru önergelerine cevap gelmediğini belirterek:

 “Gökhan Açıkkollu, Halime Gülsu, Nesrin Gençosman, Cemil Dilber ve Muzaffer Özcengiz’in cezaevlerinde şüpheli ölümleriyle ilgili yazdığım soru önergelerine neden cevap verilmemektedir? Ölümlerde sorumluluğu olan insanların kollandığı iddiaları doğru mudur? Bu iddia doğruysa böyle bir ortamda adalet nasıl tecelli edecektir?

 Adalet Bakanlığı yaşam hakkı ihlalleriyle ilgili kamuoyuna şeffaf ve hesap verebilir olmanın gereği olarak tatmin edici bir açıklama yapacak mıdır? Adalet Bakanlığı bu kadar çok şüpheli ölüm karşısında ölenlerin yakınlarına ve kamuoyuna karşı herhangi bir sorumluluğu olduğunu hissetmekte midir? Eğer bir sorumluluğu olduğunu hissediyorsa bunun gereğini yapacak mıdır?

Son 5 yıl içerisinde cezaevinde kaç tutuklu ve hükümlü hayatını kaybetmiştir? Bu tutuklu ve hükümlülerden kaçının ölümü ile ilgili soruşturma açılmıştır? Bu soruşturmalar neticesinde kaç devlet görevlisi hakkında soruşturma açılmış ve kusuru sebebiyle ceza verilmiştir?” şeklindeki sorulara yanıt istedi.

NE OLMUŞTU?

Kocaeli’de bulunan Kandıra 2 Nolu F Tipi Cezaevi’nde İrfan Kılıç isimli mahkumun yaşamına son verdiği ileri sürülmüş, ancak ailenin sosyal medyada paylaştığı görüntüler Kılıç’ın infaz edildiği şüphesini gündeme getirmişti.