Gençlerbirliği, futbolcunun Kürt olduğunu öğrendi, sözleşmesini feshetti!

Ankara Gençlerbirliği futbol takımı, İsveç’ten transfer ettiği 24 yaşındaki Kürt futbolcu Rodin Cem Deprem ile imzaladığı sözleşmeyi feshetti.

Spor Toto 1. Lig ekiplerinden Gençlerbirliği dün (17 Ocak) Deprem ile bir buçuk yıllığına sözleşme imzaladı, antrenmana çıkan oyuncunun daha önce Kürt takımı Dalkurd’a oynaması ve Kürt olduğunun anlaşılması üzerine sözleşmesi feshedildi.

bianet’in haberine göre bir Gençlerbirliği Kongre Üyesi, “Sözleşmenin feshedilmesinin tek gerekçesi Rodin Cem Deprem’in Kürt olması ve daha önce Dalkurd takımında oynamasıdır” ifadelerini kullandı.

Rodin Cem Deprem Instagram sayfası

“Dalkurd terörist bir takım sayıldı”

Kongre üyesi, Gençlerbirliği’nin Deprem’in Kürt olduğunu daha sonra fark ettiğini bunun üzerine araştırma yaptığını Dalkurd’da oynadığını da görünce fesih kararı alındığını belirterek şunları söyledi:

“Gençlerbirliği resmi Twitter hesabı bir tweet attı, ‘Rubin Cem Deprem ile sözleşme imzaladı’ şeklinde fakat oyuncunun ismi yanlış yazmışlardı. Oyuncunun isminin yanlış olduğunu söyledik, bu tweeti sildiler. Daha sonra sözleşmenin imzalandığına dair fotoğraf paylaşıldı, fotoğrafta Gençlerbirliği Başkanını suratı oldukça asılmıştı.

Sosyal medyadan ‘bu adam Dalkurd’da oynamış o takım terörist niye aldınız’ şeklinde birkaç tepki oldu. İsveç üçüncü liginde oynayan Dalkurd’un terörist bir takım olduğu iddia edildi.

“Kürt olduğu öğrenilince sözleşmesini feshettiler”

Kulüp, biraz daha araştırdığında Amedspor’un bir ay önce futbolcuyu istediğini fakat anlaşamadıklarını öğreniyor. Dalkurd ve üstüne Amedspor eklenince tartışmalar başladı. Yönetim, Dalkurd’un Kürdistan Bölgesel Yönetiminin bayrağını andıran bir logo kullandığı için tepkilerden de kaygı duydu ve sözleşmeyi iptal etti.

Tepkiler üzerine sözleşmenin ekonomik şartlar nedeniyle iptal edildiğini söylüyorlar fakat bu tamamen çarpıtma bu oyuncu denemeye gelmedi, antrenmana çıktı. Oyuncu olarak alındı fakat Kürt olduğu öğrenilince taraftarın tepkisi gibi gerekçelerle sözleşmesini feshettiler.”

Rodin Cem Deprem

Kulüp başkanı: Geleceğiyle oynamayalım dedik

Gençlerbirliği Spor Kulübü Başkanı Başkanı Niyazi Akdaş ise, iddiaların gerçek olmadığını Rodin Cem Deprem ile anlaşmalı olarak ayrıldıklarını söyledi. Akdaş, Deprem ile santrfor olarak sözleşme imzaladıklarını belirtti ve şöyle dedi:

“Santrfor olarak sözleşme imzaladık sonra çocuğun geleceğiyle oynamayalım, yazık olmasın diye düşündük, hem biz de daha fazla para vermiş olacaktık, o nedenle karşılıklı anlaşmalı ayrıldık.”

Gençlerbirliği sosyal medya hesabından paylaşım yaptı ve şunları yazdı:

“Dün itibariyle prensipte anlaştığımız ve kamuoyuna yeni transferimiz olarak duyurduğumuz Rodin Cem Deprem ile sözleşme süresi konusunda mutabakata varamadığımızdan dolayı oyuncuyla anlaşmamızı karşılıklı iptal etmiş bulunmaktayız.”

Demir: Fikir ayrılığı yaşadık

Futbolcu Robin Cem Demir ise konunun basına yansıması üzerine  açıklama yaptı.

Demir, sözleşmenin fikir ayrılığı nedeniyle sona erdiğini belirtti. Demir, paylaşımında “Sözleşme süresinde yaşanan fikir ayrılıklarından dolayı sözleşmeyi sona erdirmiş bulunuyorum. Ben futbolcuyum konu kapatılsın” ifadelerini kullandı.

Deprem’in paylaşımı

Naki’nin sözleşmesi de feshedilmişti

2014 yılında Gençlerbirliği’nde oynayan Kürt futbolcu Deniz Naki, o dönem yaşanan Kobani olaylarıyla ilgili sosyal medyadan paylaşım yapmış daha sonra Ankara’da saldırıya uğramıştı. Olayın ardından Gençlerbirliği, karşılıklı olarak sözleşmenin feshedildiğini duyurmuştu.

Fenerbahçe de sözleşmeyi iptal etmişti

Fenerbahçe de Almanya’dan transfer edip imza attırdığı 18 yaşındaki orta saha oyuncusu Ozan Suncak’ı  sosyal medyada “Kürdistan bayrağı” paylaşımının altında yorum yaptığı için göndermişti.

Fenerbahçe, 3 yıl için anlaştığı futbolcuyla sözleşme imzaladıktan 24 saat sonra anlaşmayı feshetmişti.