‘Gazze’ye Özgürlük Filosu’nun ‘Özgürlük’ ve ‘Dönüş’ adlı tekneleri İtalya’ya gidiyor

İsrail’in Gazze’ye uyguladığı kuşatmayı kırmak amacıyla 15 Mayıs’ta Norveç ve İsveç’ten yola çıkan İspanya’daki Cadiz Limanı’na gelen “Gazze’ye Özgürlük Filosu”nun “Özgürlük” ve “Dönüş” adlı tekneleri İtalya’ya gidiyor.

Gazze’ye Özgürlük Filosu’na ait 4 tekne, İspanya’nın güneybatısındaki Cadiz Limanı’na geldi. Özgürlük Filiosu ülkede bulunduğu sürede İspanya’daki yardımlaşma dayanışma grupları, İsrail’in Filistinlilere yönelik işlediği suçlar ile Gazze’deki kuşatma konusunda farkındalık oluşturmak için etkinlikler düzenledi. Ardından “Özgürlük” ve “Dönüş” adlı tekneler, İtalya’ya gitmek için Cadiz Limanı’ndan ayrıldı. Atlantik Okyanusu’ndan batı Akdeniz’e giren Özgürlük Filosu’na ait 2 tekne, İtalya’ya bağlı olan Sardinya Özerk Bölgesi’ne gidecek.

Özgürlük Filosu’na ait İspanya’dan yola çıkan diğer 2 teknenin ise yarın akşam, Fransa’nın güneydoğusundaki Lyon kentine ulaşması bekleniyor. Çeşitli etkinliklerin ardından Cumartesi günü Lyon’dan ayrılacak olan 2 gemi, İtalya’da Özgürlük ve Dönüş gemileriyle buluşacak.