Gazze’de ateşkese rağmen iki ülke arasında çatışma sürüyor

Gazze Şeridi’nde Mısır’ın arabuluculuğunda gerçekleşen ateşkese rağmen gece boyunca çatışmalar sürdü

İsrail savaş uçakları Gazze’nin çeşitli noktaları bombalarken Filistinli gruplar da saldırılara roketlerle karşılık verdi.

Gazze’ye yakın noktalara asker takviyesine devam eden İsrail, vatandaşlarına sığınaklarından çıkmamaları tavsiyesinde bulundu. İsrail, Erez ve Kerem Selim sınır kapılarını kapattı.

Savaş uçakları ve topçu birlikleri Gazze’nin güneyi, kuzeyi ve orta kesimlerinde 20 tarım alanını hedef aldı.

İsrail’in saldırılarında 10 Filistinli yaralandı

İsrail’in pazartesi akşam saatlerinden bu yana Gazze Şeridi’ne yaklaşık 50 hava saldırısı düzenlediği ve 10 Filistinlinin yaralandığı açıklandı.

Gazze’deki Hükümet Basın Ofisi’nden yapılan açıklamada, “İsrail, Gazze’deki direniş gruplarına ait 9 askeri noktayı hedef aldı” denildi.

Gazze sakinleri, İsrail savaş uçakları ve insansız hava araçlarının gece boyunca Gazze üzerinde uçuş yaptığını dile getirdi.

İsrail ordusu ise yaptığı açıklamada, Gazze’nin çeşitli bölgelerine düzenlenen hava saldırılarının, sınırdaki İsrail belde ve kentlerine dönük Gazze’den fırlatılan roketlere karşılık olduğu bildirildi.

7 İsrailli yarallı

Filistinli silahlı gruplar da İsrail’in hava saldırılarına cevap olarak Gazze sınırına paralel İsrail beldelerine roket atışlarının düzenlendiğini açıkladı.

Filistinli grupların askeri birimlerini içine alan Gazze merkezli “Ortak Operasyon Merkezi”, roketlerin “Siderot ve Netiyfot” beldelerine fırlatıldığını bildirdi.

Bu arada Gazze’nin kuzeyindeki Beyt Hanun beldesindeki Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el Kassam Tugayları’na bağlı bir noktayı hedef alan İsrail bombardımanı yakın bölgedeki Ömer bin Abdulaziz Camisi’nde büyük yangına neden oldu. Sivil savunma ekipleri yangını söndürdü.

Gece ayrıca, Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniye’nin ofisi ve İçişleri Bakanlığına bağlı İç Güvenlik Servisi de İsrail bombardımanı sırasında vuruldu.

Pazartesi günü Gazze’den Tel Aviv’in kuzeyine bir roket atılmış ve saldırıda 7 İsraillinin yaralandığı bildirilmişti.

Bu hadiseden birkaç saat sonra Gazze’nin birçok noktası İsrail savaş uçaklarınca bombalandı. Filistin Sağlık Bakanlığı, bombardıman sonrası 7 Filistinli’nin çeşitli şekilde yaralandığını duyurdu.

İlgili Haberler