Gazeteci meslek örgütleri: Ablukayı dayanışmayla kıracağız

Gazetecilere yönelik şiddete karşı bir araya gelen 14 meslek örgütü, “Ablukayı dayanışmayla kıracağız. Ellerinizi gazetecilerin üzerinden çekin” açıklaması yaptı. Dicle Fırat Gazeteciler Derneği, DİSK Basın İş ve Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın (TGS) da aralarında bulunduğu 14 gazeteci meslek örgütü, polis şiddetini protesto etmek amacıyla Ankara Valiliği önünde bir araya geldi. Valilik önünde yapılmak istenen basın açıklamasına izin verilmeyince kitle Abdi İpekçi Parkı’na geçerek burada açıklama yaptı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekillerinin yanı sıra Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) ve Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) temsilcilerinin de katıldığı açıklamada “Nefes alamıyoruz gazetecilik boğuluyor” pankartının yer alırken sık sık “Özgür basın susturulmaz”, “Nefes almak istiyoruz” sloganları atıldı. Gazeteci meslek örgütleri adına ortak açıklamayı TGS Ankara Şube Başkanı Esra Koçak Mayda yaptı.

TEHLİKELİ BOYUTA ULAŞTI

 Gazeteciye şiddet uygulayan kamu görevlilerinin suç işlediğine dikkat çekten Mayda, “Bu gidişe hep birlikte dur demeliyiz. Türkiye’de haklarını aramak için sokağa çıkan yurttaşları takip edip haberleştirmek gazetecinin kamusal görevidir. Meslektaşlarımız son günlerde tüm toplum adına bu görevlerini yürütürken ağır şiddetle karşı karşıya kalmaya başladı. Yaşananlar çok tehlikeli bir boyuta ulaştı” dedi. 

ÖLÜMLE YÜZ YÜZE 

 İstanbul Taksim’de yapılmak istenen protesto eylemini izlemeye çalışan çok sayıda gazetecinin darp edildiğini hatırlatan Mayda, “Artık gazeteciler görevlerini yaparken ölümle de yüz yüze kalıyor. Bunun son örneği Taksim’deki protestoları takip eden AFP Fotomuhabiri Bülent Kılıç’ın uğradığı şiddettir. Haksız ve hukuksuz şekilde Kılıç’ın görev yapmasını engelleyen polis, yere yatırdığı meslektaşımızın boynuna diziyle bastırarak ölümle sonuçlanabilecek bir şiddet sergiledi. Amerika’da bir polis tarafından aynı yöntemle boğazına çökülerek öldürülen George Floyd’un görüntüleri tüm dünyada infial uyandırmışken, ülkemizdeki güvenlik güçlerinin bunu örnek alırcasına şiddet uygulaması hepimizi derinden endişelendirmektedir” ifadelerini kullandı.

 MESLEK ÖRGÜTLERİ

 Eylemi düzenleyen gazeteci meslek örgütlerinin isimleri şöyle: Basın Konseyi, Çağdaş Gazeteciler Derneği, Dicle Fırat Gazeteciler Derneği, Diplomasi Muhabirleri Derneği, DİSK Basın-İş, Ekonomi Muhabirleri Derneği, Gazeteciler Cemiyeti, Haber-Sen, İzmir Gazeteciler Cemiyeti, Parlamento Muhabirleri Derneği, Samsun Gazeteciler Cemiyeti, Türkiye Foto Muhabirleri Derneği, Türkiye Gazeteciler Sendikası, Türkiye Haber Kameramanları Derneği.