Gazeteci İbrahim Karakaş, ‘Duran Kalkan’ın basın sorumlusu’ olmak iddiasıyla tutuklandı

Adana’da gözaltına alınan İbrahim Karakaş’ın PKK´nin kurucularından Duran Kalkan’ın “medya sorumlusu” olduğu öne sürüldü. Ancak Karakaş’ın avukatı bu iddiaları yalanladı.

Adana’da gözlaltına alınan gazeteci İbrahim Karakaş, çıkarıldığı mahkemece “örgüt üyeliği” suçlamasıyla tutuklandı.

DHA, Karakaş’ın Adana’da İl Emniyet Müdürlüğünce yapılan teknik takip sonucu yeri belirlenen İbrahim K., düzenlenen operasyonla gözaltına alındığını ve sorgusunun ardından mahkeme kararı ile tutuklanarak cezaevine gönderildiğini ileri sürdü.

Haberde İbrahim K’nin 2016 yılında Irak Kürdistan Bölgesi’ne gelerek bir yıl örgüte ait kamplarda kaldığı, burada PKK Yürütme Komitesi Üyesi Duran Kalkan’ın “medya sorumlusu” olarak görev yaptığı iddia edildi.

 “Örgüt kampı’nda değil Haber Nöbeti’ndeydi”

Ancak Mezopotamya Ajansı, İbrahim Karakaş’ın Yeni Yaşam Gazetesi çalışanı olduğunu, “Duran Kalkan’ın basın sorumlusu” olduğu yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını yazdı.

MA’da yer alan haberde, Karakaş’ın operasyonla değil çağrı üzerine gittiği adliyede gözaltına alınıp tutuklandığı belirtildi.

Haberde, Türkiye medyasında geçtiğiğ gibi 2016’de Karakaş’ın örgüte katılmak üzere Kürdistan Bölgesi’ne gitmediği belirilerek, “Karakaş, o tarihte Özgür Gündem Gazetesi’nde çalışıyordu. 16 Ağustos 2016 tarihinde düzenlenen polis baskınıyla 22 arkadaşı gözaltına alınıp, kapısına kilit vurulan gazete binasının önünde başlatılan Haber Nöbeti’nde yer aldı” denildi.

Ayrıca, Adana Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hakkında başlatılan bir soruşturma kapsamında “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla dün tutuklanmasının ardından Karakaş’ın “iktidar medyası” tarafından asılsız iddialarla hedef haline getirildiğine dikkat çekildi.

Avukatı: Suç duyurusunda bulunacağız

Öte yandan MA’ya konuşan Karakaş’ın avukatı Vedat Özkan, müvekkili hakkında medyada servis edilen haberlere tepki gösterdi.

Müvekkilinin operasyonla değil, savcının çağrısıyla gittiği Adana Adliyesi’nde gözaltına alındığını aktaran Özkan, müvekkilinin bir gizli tanık beyanıyla “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklandığını ve soruşturma dosyasına savcılıkça ‘gizlilik’ kararı konulduğunu söyledi.

Av. Özkan, “Müvekkilim gazeteci ve bilinen biridir. Savcılık, bir soruşturma kapsamında ifadesini alacağını belirterek, savcılığa gittik. Savcılık kararını değiştirip, gözaltı kararı verdi. Gizli tanık beyanı ve gazetecilik faaliyetlerinden ötürü tutuklandı. Basın ve yayın organlarında müvekkilime dair çıkan tüm haberler yalandır. Bu haberler algı operasyonu oluşturmaya ve yargıyı etkilemeye dönüktür” dedi.

Özkan, asılsız haberleri yapanlar hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını da ifade etti.