Gani: Kaçarken ayakkabılarımı bile değiştiremedim, para götürdüğüm yalan

Taliban’ın Afganistan’da kontrolü sağlamasından sonra ülkeden kaçan Afganistan eski Cumhurbaşkanı Eşref Gani, yanında milyon dolarlar götürdüğü haberini yalanlayarak, “Ayakkabılarımı değiştirecek zaman bile bulamadım” dedi.

Ailesiyle birlikte Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) giden Gani, Facebook’tan yayınladığı video mesajıyla ülkeden ayrılışına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Gani, BAE’de olduğunu doğrulayarak, “Kan dökülmesini önlemek için ülkeden ayrılmak zorunda kaldım. Felaketin önlenmesi için BAE’deyim. Afganistan halkının gerçek İslami ve ulusal başarılarını elde etmek ve Afganların adaleti için çalışmalarıma geri dönebilmek için istişare halindeyim.” ifadelerini kullandı.

Kabil’de kalması halinde şiddet olaylarına şahit olmak zorunda kalacağına işaret eden Gani, ayrılışının detaylarını bilmeyenlerin kendisini yargılayamayacağını kaydetti.

“BAE gümrüğüyle kanıtlanabilir”

Gani, Rusya’nın Kabil Büyükelçiliği Sözcüsü Nikita İşçenko’nun kendisinin ülkeyi terk ederken yanına yüklü miktarda para aldığı yönündeki iddialarını ise yalanladı.

İddianın “yersiz” olduğu yorumunu yapan Gani, “Tamamen yalan ve yersiz. Bu, BAE gümrüğüyle kanıtlanabilir. Ayakkabılarımı değiştirecek zaman bile bulamadım. Güvenlik görevlileri devletin başı olarak çok acil bir tehdit olduğu için ayrılmamı istediler” şeklinde konuştu.

Gani, Afgan hükümetinin Taliban’la görüşmelerinin sonuçsuz kalmasının “kendi hataları” olduğu değerlendirmesinde bulunarak, Taliban’a barışçıl yollarla iktidarı devretmek istediğini ancak kendi isteği dışında Afganistan’dan çıkarıldığını sözlerine ekledi.

“169 milyon dolar götürdü”

Eşref Gani’nin, kaçarken yanında 169 milyon dolar götürdüğü iddia edilmişti. Taliban’ın diğer kentlerde ilerlediği tarihlerde “Ülkemi savunacağım” diyen Gani, militanların başkent Kabil’i kuşattığı Pazar günü aniden Afganistan’ı terk etmişti.