Fransız yetkililer: Türkiye’nin operasyonundan kaynaklı bazı Fransa vatandaşı IŞİD’liler kaçtı

Türkiye’nin 11 Kasım’da Avrupalı cihatçıları ülkelerine göndereceklerini açıklamasından bu yana, Fransa, bu cihatçıları bekliyor. Gönderilecek cihatçı IŞİD militanlarının 4’ünün kadın, 7’sinin ise onların çocukları olduğu anlaşıldı. Kadınlar arasında “IŞİD’in çöpçatanı” olarak bilinen, aslen İngiltere’de tanınan ancak Fransız vatandaşı olan Tuğba Gondal da yer alıyor.

Fransız yetkililer, “Kürt güçlerinin Fransa vatandaşı olan yabancı IŞİD militanlarını halen ellerinde tuttuğunu, tek bir Fransız cihatçının bile serbest olmadığını, Türkiye’nin operasyon sırasında yakaladığını söylediği Fransız cihatçıların Ayn İssa kampından kaçan cihatçıların eş ve çocukları olduğunu açıkladı. Bu çerçevede, Türkiye’nin göndereceği 11 cihatçının 4’ünün kadın, 7’sinin ise bu kadınların çocukları olduğu kaydedildi. Bu kadınların 4’ü hakkında da Fransız yargısı tarafından “terörist örgüte yardım” suçundan, 10’ar yıl hapis cezası istemiyle adli soruşturma açılmış durumda. Fransız istihbaratı, Türkiye’nin ihraç edeceği bu isimleri sorguladıktan sonra, yetişkinleri yargılanmak üzere cihatçılar için hazırlanan özel cezaevlerine nakledecek, çocuklar ise devletin sosyal yardım kuruluşlarına teslim edilecek.

Türkiye’nin sınır dışı edeceği Fransız cihatçılar kimler?

IŞİD saflarına katılan Fransız genç kadınlarının her birinin, birbirinden ilginç profilleri var. Kimisi manken olmak istiyor, kimisi sosyal medya tutkunu. İşte Türkiye’nin ihraç etmek istediği 4 kadın cihatçının profili:

Amandine Le Coz: Türkiye’nin göndereceği IŞİD’li kadınlardan Amandine Le Coz, 29 yaşında, Val d’Oise bölgesinden. Le Point dergisine Kasım 2018’de Le Coz’un anne ve babası, kızlarının “radikal İslamcı çevrelerle görüşmeden önce manken olmayı hayal ettiğini” belirtiyor. Annesi, kızının radikalleşme sürecini, “Hiçbir şey anlamadık. Etek boyunun giderek daha uzun olmasını da, buzdolabında domuz eti gördüğünde bağırmasından da hiçbir şey anlamadık” diye anlatıyor. Kızlarının 2014’te Suriye’ye gittiğini belirten Le Coz çifti, orada, internet üzerinden tanıştığı bir Faslı militan ile evlendiğini ve IŞİD’in bir zamanlar ‘başkenti’ olarak tanımlanan Rakka kentine yerleştiklerini aktarıyor.