Fransız Savcı: Kaddafi’nin Sarkozy’nin seçim kampanyasını finanse ettiğine dair soruşturma tek bir tanığın ifadesine dayanmıyor

Fransız savcı Jean-Francois Bohnert, Libya’nın, eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin 2007’deki seçim kampanyasına finansman sağladığına dair şüpheler hakkındaki soruşturmada yer alan suçlamaların yalnızca Fransız-Lübnanlı Ziyad Takieddin’in açıklamalarına dayanmadığını bildirdi.

AFP’ye göre Savcı Jean-François Bohnert yaptığı açıklamada, “Bu davadaki suçlamalar, Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu hükümlerine göre, tek bir kişi tarafından yapılan ifadelerle sınırlı olmayan ciddi veya tutarlı delillere dayanmaktadır” dedi.

İddia makamının baş tanıklarından Ziyad Takieddin, söz konusu soruşturmada Sarkozy’ye yönelik suçlamalarını iki gün önce geri çekmişti.

Beyrut’a kaçan Takieddin, BFMTV kanalında yer alan kısa videosunda, “Bunun doğru olmadığını vurguluyorum. Sarkozy, cumhurbaşkanlığı seçim kampanyası için Libya’dan fon almadı, merhum Libya Devlet Başkanı Muammer Kaddafi de böyle bir şeyi hiç yapmadı” demişti.

Fransa ve Muammer Kaddafi rejimi arasındaki ilişkilerin merkezinde olan Takieddin, Sarkozy’ye karşı 8 yıl boyunca tekrarladığı suçlamaları geri çekerek şaşırttı.

Takieddin, 2019 yazına kadar soruşturmadan sorumlu olan Yargıç Serge Tournaire’yi hedef alarak, “Bunu yüksek sesle ve net bir şekilde söylüyorum. Yargıç Tournaire konuyu kendi yöntemiyle yönetti ve benim söylediğime tamamen aykırı ifadeleri sanki söylemişim gibi bana atfetti” şeklinde konuşmuştu.

Savcı Jean-François Bohnert ise konuya ilişkin, “Bay Serge Tournaire aleyhindeki suçlamalar temelsizdir. Takieddin, Tournaire’nin görevden ayrılmasından sonra farklı soruşturma yargıçları tarafından 6 kez sorgulandı ve ilk ifadelerini geri almadı” şeklinde bir açıklama yaptı.