Fransa’dan yeni açıklama: Demokratik Suriye Güçleri’nin güvenliğini de garanti altına alacağız

ABD’nin aksine Suriye’den çekilmeyeceğini açıklayan Fransa’dan yapılan açıklamada, “Demokratik Suriye Güçleri dahil, ABD’nin tüm ortaklarının güvenliğini garanti etmek konusunda dikkatli davranılacağı” belirtildi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’den çekileceklerini açıklaması sonrası koalisyon güçlerinin Avrupalı ortakları Britanya ve Fransa’da karşı açıklamalar geldi.

Britanya tarafından yapılan açıklamada “IŞİD’in tehdit oluşturmaya devam ettiği” belirtilirken, Fransa da “Suriye’den çekilmiyoruz” açıklamasında bulundu.

Fransa Dışişleri’nden bir açıklama daha geldi.

Suriye’de sahada asker bulunduran bir diğer Batılı ülke olan Fransa’dan yapılan açıklamada “Fransa önümüzdeki haftalarda, Demokratik Suriye Güçleri dahil, ABD’nin tüm ortaklarının güvenliğini garanti etmek konusunda dikkatli davranacaktır” denildi.

Fransız Dışişleri, “ABD, yeni bir insani krizden ve teröristlerin dönüşünden kaçınılması amacıyla, Kuzeydoğu Suriye’deki halkların ve bu bölgedeki istikrarın korunmasını dikkate almalıdır” ifadelerini kullandı.

Ayrıca açıklamada ABD liderliğindeki koalisyonun ortaklarının, Amerikan askerlerinin çekilme takvimi ve koşulları konusunda ABD ile temaslara başladığı da kaydedildi.