Fransa’da başı kesilerek öldürülen öğretmenle ilgili soruşturmada Müslüman derneklerinin faaliyetleri inceleniyor

Fransa’da polis, Cuma günü başkent Paris’in banliyölerinden Conflans-Sainte-Honorine’de Samuel Paty adlı bir öğretmenin başının kesilerek öldürülmesiyle ilgili soruşturma kapsamında onlarca eve baskın düzenledi.

Fransa İçişleri Bakanı Gerard Darmanin, Fransız radyosuna yaptığı açıklamada operasyonların sürdüğünü söyledi.

Gerard Darmanin, 50’den fazla Müslüman derneğin faaliyetlerinin incelendiğini, bunların bazılarının devletten mali yardım aldıklarını belirtti.

Darmanin, “Nefret suçuna teşvik ettiklerini” belirledikleri derneklerin kapatılacağını kaydetti.

Sınıfta ifade özgürlüğünden bahsederken öğrencilerine Muhammed Peygamber’in karikatürlerini gösteren Samuel Paty’nin öldürülmesini sosyal medyada övdükleri tespit edilen 80’e yakın kişi de polis tarafından sorgulanıyor.

Samuel Paty

47 yaşındaki Paty’nin karikatürleri görmek istemeyen öğrencilerin dersten çıkabileceğini söylediği ancak daha sonra bazı velilerin öğretmenin görevden alınması için şikâyette bulunduğu bildiriliyor.

Fransız medyası, daha sonra adı ve kişisel bilgileri internette paylaşılan öğretmenin “hedef gösterildiğini” yazdı.

Fransız Le Monde gazetesi, 15 yaşında bir kişinin, Paty’i öldüren kişiye, para karşılığı onun yerini gösterdiği şüphesiyle gözaltına alındığını yazdı.

Paty’yi öldüren Abdullah A. adlı 18 yaşındaki Moskova doğumlu Çeçenistan asıllı saldırgan aynı gün polis tarafından vurulmuş, olayla ilgili olarak toplam 11 kişi gözaltına alınmıştı.

Gözaltına alınanlar arasında Paty’nin okulundaki bir öğrencinin babasının da bulunduğu belirtiliyor.

Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin daha önce, bu kişi ve gözaltında olan bir vaizin “Paty’nin öldürülmesi için fetva verdiklerini” söylemişti.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron

Macron: Okullarda güvenlik önlemleri artırılacak

Öte yandan, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Samuel Paty’nin öldürülmesinin ardından okullarda güvenlik önlemlerinin artırılacağını açıkladı.

Macron, Paty’nin öldürülmesi için “İslamcı bir terör saldırısı” demişti.

Paty’nin öldürülmesi dün Fransa’da hafta sonunda birçok kentte on binlerce kişinin katıldığı gösterilerle protesto edilmişti.

Fransız haber ajansı AFP’ye konuşan Nordine Chaouadi adlı bir veli, “Oğlumun anlattığına göre Samuel Paty süper iyi, sıcak kanlı ve nazik biriydi” dedi.

Muhammed Peygamber’in karikatürlerini yayımladığı için 2015’te IŞİD’in saldırdığı mizah dergisi Charlie Hebdo de Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “Tahammülsüzlük yeni bir eşiğe ulaştı ve ülkemizde uyguladığı terör sonlanacak gibi gözükmüyor” ifadelerini kullandı.