Fransa, Türkiye’yi yeniden ‘kırmızı listeye’ aldı

Fransa’nın Ankara Büyükelçiliği tarafından yapılan açıklamada, ülkeye seyahatler için oluşturulan tedbirler kapsamında Türkiye’nin ‘kırmızı listeye’ alındığı bildirildi.

Fransa, koronavirüs salgınına karşı uygulayacağı tedbirler kapsamında Türkiye’yi yeniden kırmızı bölge olarak sınıflandırılan ülkeler arasında gösterdi.

Fransa, salgının gidişatı açısından ülkeleri yeşil, turuncu ve kırmızı olarak 3 ayrı listede değerlendiriyor. Yeşil listede bulunan ülkelerden seyahat için bir engel bulunmazken kırmızı listede bulunan ülkelerden yolcular ancak zorunlu hallerde ülkeye giriş yapabiliyor. Yolcuların ülkeye girişlerinde de negatif koronavirüs testini ibraz etmesi ve aşı yapılmadıysa zorunlu olarak 10 gün karantinada kalması gerekiyor.

Türkiye, Fransa’nın turuncu listesinde yer alıyordu.

Konuyla ilgili olarak Fransa’nın Ankara büyükelçiliği Twitter hesabında ” Koronavirüs enfeksiyonunun dolaşım alanlarını belirleyen 26 Ağustos 2021 tarihli kararname ile; Fransa ve Türkiye arasındaki seyahatlerde Türkiye 28 Ağustos saat 23:59’dan itibaren turuncu bölgeden yeniden kırmızı bölgeye geçiyor” açıklamasına yer verdi.