Fransa Savunma Bakanı Lecornu ile Akar ‘Rojava’ya olası operasyonu görüştü

Türkiye Millî Savunma Bakanı Akar ile telefonda görüşen Fransa Savunma Bakanı Lecornu, özellikle Fırat’ın doğusuna olası bir askeri müdahalenin “istikrarı baltalama riski taşıdığı” konusunda uyarıda bulundu.

Hulusi Akar ile Fransa Savunma Bakanı Sebastien Lecornu 29 Kasım günü telefonda görüşmüştü.

Türkiye Millî Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, görüşmede ikili ve bölgesel savunma ve güvenlik konularında görüş alışverişinde bulunulduğu kaydedilmişti.

Fransa Savunma Bakanlığı da görüşmeye ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Görüşmede iki bakanın çeşitli konularda görüş alışverişinde bulunduğu ve Suriye ile Irak’taki güvenlik durumunu değerlendirdiği bilgisine yer verilen açıklamada, Lecornu’un Türkiye’ye yönelik saldırılarla ilgili derin kaygısını dile getirdiği belirtildi.

Türkiye’nin Rojava’ya yönelik olası operasyonunun da gündeme geldiği görüşmede, Frnasız Bakan, böyle bir durumun bölgede gerilimi tırmandıracağını, IŞİD’e karşı mücadelede Uluslararası Koalisyon tarafından birkaç yılda kaydedilen ilerlemenin tehlikeye gireceğini söyledi.

Özellikle Fırat’ın doğusuna olası bir müdahalenin istikrarı baltalama riski taşıdığı konusunda uyarıda bulunan Lecornu, böyle bir durumun Rojava ve Suriye’nin kuzeydoğusunda faaliyet gösteren Koalisyon personelinin güvenliğini tehlikeye atacağını ve IŞİD’lilerin kaçışını teşvik edeceğini vurguladı.

Fransız Bakan ayrıca ülkesinin “teröre karşı mücadele” misyonuna olan bağlılığını hatırlattı.