Fransa Cumhurbaşkanı Macron: Türkiye’nin Libya politikası cezai sorumluluk taşıyor!

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, “NATO üyesi olduğunu iddia eden bir ülke olarak Türkiye’nin, Libya’daki iç savaşta tarihsel ve cezai sorumluluğu var” dedi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel’le görüşen Macron, düzenlenen ortak basın toplantısında Libya’daki gelişmelerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Macron, Libya’nın 2011’den bu yana bir iç savaşın içerisinde bulunduğunu söyleyerek, Türkiye’nin de bu savaşa karışan “ilk dış müdahaleci güç” olduğunu iddia etti.

Türkiye’yi verdiği taahhütlerin hiçbirine riayet etmemekle suçlayan Macron, “Fransa, Ankara’yı savaşın yaşandığı ülkede ateşkesin sağlanmasının önündeki bir engel olarak görüyor” dedi.

Ülkesinin Libya’nın doğusunda konuşlu Halife Hafter’i desteklediği yönündeki iddiaları reddeden Macron, Paris’in “siyasi bir çözüm” bulunmasından yana olduğunu kaydetti.

Macron, “NATO üyesi olduğunu iddia eden veya en azından iddia ettiği gibi NATO üyesi olan Türkiye’nin tarihi ve cezai sorumluluğu var” diyerek, sözlerine şöyle devam etti:

“Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’si (Ocak ayında düzenlenen) Berlin Konferansı’ndaki hiçbir taahhüdüne saygı göstermiyor, Libya’daki askeri varlığını artırdı ve Suriye’den cihatçı savaşçıları yeniden toplu olarak getirdi.”

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 22 Haziran’da Ankara’yı, Libya’da “tehlikeli bir oyun” oynamakla suçlamıştı.

ANKARA TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Macron’un Türkiye’nin Libya’daki varlığı için ‘tehlikeli bir oyun’ açıklamasına tepki göstermişti.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un, ülkemizin ilgili BM kararları çerçevesinde ve talebi doğrultusunda Libya’nın meşru hükümetine verdiği desteği ‘tehlikeli bir oyun’ olarak tanımlaması ancak akıl tutulmasıyla izah edilebilir” ifadesi kullanılmıştı.