Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Türkiye NATO müttefiklerine karşı “savaşçı bir tutum” içerisinde

 Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Türkiye’nin NATO müttefiklerine karşı “savaşçı bir tutum” içinde olduğunu söyledi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Al-Jazeera kanalına Türkiye ile yaşanan gerginlik konusunda açıklamalarda bulundu.

Gerginliğin yatışmasını umduğunu ifade eden Macron, bunun için Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Avrupa Birliği (AB) ile Fransa’ya ve onların değerlerine saygı duyması gerektiğini belirtti.

Erdoğan’ın “yalan söylememesi ve hakaret etmemesi” gerektiğini belirten Macron, Türkiye’nin Suriye, Libya ve Doğu Akdeniz’de izlediği siyaseti de eleştirerek “Türkiye NATO müttefiklerine karşı düşmanca bir tavır içinde” diye konuştu.

Charlie Hebdo dergisi tarafından yayınlanan Hz. Muhammed’in karikatürleri konusunda da açıklama yapan Macron, bu yayınların birçok kişide uyandırdığı duyguları anladığını ancak karikatür ve çizim özgürlüğü hakkının “düşünce özgürlüğü ile koruma altında” olduğunu ifade etti. Macron, “Birçok lidere daha önce de söylediğim gibi; Fransa’da basın özgürdür” dedi.

BÜYÜKELÇİ ANKARA’YA DÖNÜYOR

Erdoğan, geçen hafta sonu Macron’un İslam’a ve Müslümanlara yönelik tutumundan ötürü “zihinsel noktada bir tedaviye ihtiyacı olduğunu” söylemiş, gelişmeler üzerine Fransa, Ankara Büyükelçisi’ni istişarelerde bulunmak üzere Paris’e geri çağırmıştı. Erdoğan, daha sonra Fransa ürünlerini boykot etme çağrısı yapmıştı.

RTL kanalına konuşan Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Ankara Büyükelçisi’nin pazar günü Türkiye’ye geri döneceğini söyledi.

Türkiye’nin Nice saldırısından sonra saldırıyı kınayarak verdiği olumlu tepkinin bu kararda etkili olduğunu ifade eden Jean-Yves Le Drian, Türkiye’nin başı kesilerek öldürülen öğretmen Samuel Paty’ye yönelik saldırıyı ise “bilinçli şekilde araçsallaştırdığını” savundu. Le Drian, Ankara’nın Fransa’ya karşı “nefretle dolu, tahkir edici bir kampanya başlattığını” sözlerine ekledi.

Türkiye’den bu tavrından ötürü açıklama beklediklerini ifade eden Fransa Dışişleri Bakanı, Ankara Büyükelçisi’nin “bu tutuma açıklık getirme” göreviyle Ankara’ya geri gönderildiği söyledi.

Türkiye NATO müttefikleri ile son dönemde özellikle Doğu Akdeniz’deki doğalgaz arama faaliyetleri nedeniyle gerginlikler yaşıyor.