Fransa Cumhurbaşkanı Macron: SDG üst düzey yetkilisini Paris’te ağırlayacak

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un, Salı akşamı Başkan Trump ile yaptığı telefon konuşmasında Suriye konusunu görüştüğünü belirtti.

Cumhurbaşkanlığı diplomatları, Paris’in özellikle koalisyonun yerel ortaklarının güvenliğinin de sağlandığı kademeli ve düzenli bir çekilmeden yana olduğunu vurguladı.

Diplomatik kaynaklar, İsmini açıklamadıkları “askeri bir üst düzey Kürt yetkilinin temaslarda bulunmak üzere Paris’e geleceğini” de bildirdi.

Fransa, “Demokratik Suriye Güçleri’nin güvenliğini garanti altına alacağız” açıklamasında bulunmuştu.

Açıklamada, Suriye’de sahada asker bulunduran bir diğer Batılı ülke olan Fransa’dan yapılan açıklamada “Fransa önümüzdeki haftalarda, Demokratik Suriye Güçleri dahil, ABD’nin tüm ortaklarının güvenliğini garanti etmek konusunda dikkatli davranacaktır” denildi.

Fransız Dışişleri, “ABD, yeni bir insani krizden ve teröristlerin dönüşünden kaçınılması amacıyla, Kuzeydoğu Suriye’deki halkların ve bu bölgedeki istikrarın korunmasını dikkate almalıdır” ifadelerini kullandı.

Ayrıca açıklamada ABD liderliğindeki koalisyonun ortaklarının, Amerikan askerlerinin çekilme takvimi ve koşulları konusunda ABD ile temaslara başladığı da kaydedildi.

Fransa Savunma Bakanı twitter üzerinden Trump’a cevap vermişti:

Fransa Savunma Bakanı Florence Parly, Trump’ın mesajına Twitter’dan karşılık vererek, “IŞİD, hiç bu kadar zayıflatılmamıştı. Ama savaş taktiği değiştirerek illegal olarak isyan modunda eylemlerini sürdürüyor. Topraklarının yüzde 90’ını kaybetti, lojistik desteğini kaybetti. Ama IŞİD haritadan tümüyle silinmedi, kökleri de ortadan kalkmadı. Askeri olarak bu terör örgütünün son yuvalarını kesin bir şekilde bitirmek gerekir” dedi.