Fransa Başbakanı Edouard Philippe: Türkiye’nin yaptığı operasyonun ciddi sonuçları olacak!

Fransa Başbakanı Edouard Philippe, bugün yaptığı açıklamalarda ABD ve Türkiye’nin Suriye’deki kararlarının bölgede ciddi sonuçları olacağını ve Suriye ve Irak’ta IŞİD’in yeniden canlanmasına yol açmasının kaçınılmaz olduğunu söyledi.

Philippe, parlamentoda Türkiye’nin Suriye’deki operasyon ile ilgili sorulara verdiği yanıtta ,  “Kuzey Suriye ve muhtemelen kuzeybatı Irak’ta IŞİD’in kaçınılmaz yeniden dirilişi güvenliğimiz için yıkıcı olacaktır” ifadelerini  kullandı.

Phillippe ayrıca, Washington’u Suriye’den 1000 askerini tek taraflı çekme kararı nedeniyle Türkiye’nin harekatına izin ve destek vermekle de suçladı.

TUTSAK IŞİDLİLER SORUNU KONUŞULACAK

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian ise, tutuklu IŞİD militanları sorununu yakında Irak ve Kürt liderlerle konuşacaklarını söyledi.

Parlamentoda yaptığı konuşmada Le Drian, “Bu kamplar yeteri kadar korunmazlarsa, bunlar (IŞİD’liler) çabuk hareket edebilirler… Bu hayati gerekliliği sağlamak için Kürt liderler de dahil olmak üzere Iraklı liderlerle çok hızlı bir şekilde görüşeceğiz” dedi