Fransa, Almanya ve İngiltere liderleri Erdoğan ile Suriye operasyonunu görüşecek!

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Almanya Başbakanı Merkel ve İngiltere Başbakanı Johnson’ın operasyon nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşeceği açıklandı.

Türkiye ile ABD’nin Suriyede anlaşması yapması üzerine 3 Avrupa ülkesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşme kararı aldı. Görüşmeyi duyuran Fransa Cumhurbaşkanı Macron, “Merkel ve Johnson ile gelecek haftalarda Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmeye karar verdik.” ifadelerini kullandı.

ANLAŞMASI SONRASI KRİTİK ZİYARET

Operasyon nedeniyle Ankara-Washington hattında ipler gerilmişken, Türkiye ABD’den üst düzey isimleri ağırladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe’de ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ve beraberindeki heyeti kabul etti. 4 saat 20 dakika süren görüşmenin ardından Türkiye ile ABD Suriye anlaşmasını kamuoyunu duyurdu. 13 maddelik yapılan anlaşmada, 120 saat içerisinde YPG, sınırdan 20 mil yani 32 kilometre güneye çekilecek. Ayrıca YPG’nin silahları toplanacak ve bölgede kurulacak güvenli bölge öncelikli olarak Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kontrolünde olacak. Anlaşma sonrası ise Macron, Almanya Başbakanı Merkel ve İngiltere Başbakanı Johson’la Türkiye’ye geleceklerini duyurdu.