FLNC: Fransa’nın kibirli politikaları sürerse yeniden silahlı mücadeleye başlarız

Fransa’nın, bağımsızlık talepleriyle gündeme gelen Akdeniz’deki adası Korsika’daki ayrılıkçı grup Korsika Ulusal Özgürlük Cephesi (FLNC), Fransa’nın kibirli politikalarını sürdürmesi halinde yeniden silahlı bağımsızlık mücadelesine döneceğini duyurdu.

Le Monde gazetesinin geçtiği habere göre, FLNC’nin silahları 2014’te bırakan ‘Union des Combatants’ kolu ile 2016’da silah bırakan ‘Ekim 22’ kolu tarafından Corse Matin gazetesine gönderilen ortak basın açıklaması ve videoda, nihai açıklama için 2021 bölgesel seçimlerinin bitmesinin beklendiği ifade edildi.

Örgütün kuruluş amaçlarına ulaşılana kadar mücadelenin bırakılmayacağı belirtilen açıklamada, “Kibir politikası devam ederse Fransa devletine karşı geçmiştekinden daha kararlı şekilde savaşı yeniden başlatacağız” ifadesine yer verildi.

FLNC (Fronte di Liberazione Naziunale Corsu), 2014 yılına kadar Korsika halkının ulusal haklarının tanınması ve bağımsızlık talebiyle silahlı mücadele yürütmüştü. Örgüt, siyasi yoldan çözüme öncelik tanıdıklarını, bunun için de Paris hükümetiyle siyasi müzakereler başlatılmasını istediklerini belirtmişti.