Figen Yüksekdağ davasında bir hakim tahliye istedi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın Ankara 16’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşması savunmasıyla devam etti. Kandıra F Tipi Kapalı Cezaevi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldığı duruşmada, savunmasını sürdüren Yüksekdağ, Van’da 5 yıl önce yaptığı konuşmalardan oluşan fezlekeye dair konuştu.

“Bugün siyasi gündeme göz gezdirin. O gün yaptığım konuşmaların bugün fazlasıyla geçerli olduğunu ve siyasi iktidar tarafından üstlendiğini çok net görüyoruz” diyen Yüksekdağ şöyle devam etti: 

‘TEMEL HAKLAR TAMAMIYLA ORTADAN KALKTI’

“Bugün hiç ar etmiyorlar, 4 yıl önce küçük de olsa utananlar bugün hiç sıkılmadan mafyalarla, çetelerle, özel harp elemanı olarak kullanılan insanlarla işbirliği yapıyorlar ve savunuyorlar. Bizi, 6 milyon yurttaşın oyunu almış temsilcileri hem terörist ilan etme fütursuzluğuna düşüyor, aynı zamanda temel haklar kapsamında adil yargılanma hakkını savunacak değiliz diyorlar. Bunun kadar çarpıcı, her şeyin bittiği bir ifade olamaz. Bunu dünya insan hakları gününde söylüyorum. 6 milyondan fazla insanın oyunu almış siyasetçilerin adil yargılanma hakkı yoksa bu memlekette hangi haktan söz edilebilir? İnsanların yaşama, çalışma hakkı yok, kadın hakkı yok, eğitim sağlık hakkı yok, sosyal güvence hakkı yok. Bütün bu temel hakları tamamıyla ortadan kalktığı dönemin mimarı AKP iktidarıdır. AKP-MHP elbirliği ile ülkeyi çok daha kötü noktaya sürüklemeye devam ediyorlar.”

‘ALAATTİN ÇAKICI SİYASETE DAHİL OLDU’ 

Suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı’ya af çıkarıldığını hatırlatan Yüksekdağ, “Bu memlekette özel savaş suçlusuna, karısını öldürmüş bir adama, uyuşturucu kaçakçısı birisine, bir mafya babasına özel af yasası çıkarıldı. Alaattin Çakıcı’dan bahsediyorum, kendisi siyasete dahil oldu o yüzden rahat konuşabiliriz. Böyle bir Türkiye mi istiyorlar? Figen Yüksekdağ konuşmasın, Selahattin konuşmasın Alaattin Çakıcı konuşsun. Mafya lideri siyaset yapıyor. Suçluluğu dünya alem tarafından bilinen insanlarla ittifak yapıyorlar” dedi.

‘CENNET VE CEHENNEM ARASINDAYIZ, ARAFTAYIZ’

Türkiye’nin cehenneme doğru götürüldüğünü vurgulayan Yüksekdağ, şöyle devam etti: “Bu birleşim bir araya geldikten sonra iyi şeylerin olması mümkün değil. Ben 4,5 yıl önce bu karanlık ağın karşısında direnişin ağını oluşturalım, halk bilincine sahip çıkan bir toplum yaratalım demişim. Bugün bu ihtiyaç hayati hale gelmiştir. Şu an cennet ve cehennem arasındayız, araftayız. Bizim cehenneme düşmemiz için çok güçlü bir hak mücadelesi geliştirmeye ihtiyacımız var. Hiçbir ayrım olmaksızın her insanın bu süreçte Türkiye’yi ve toplumu kurtarabilmek için mücadele unsuru olması gerekir. Bu siyasi iktidara karşı verebilecek mücadele insanlığı kurtarma mücadelesidir.”

Yüksekdağ, savunmasını şöyle noktaladı: “Her şeyden önce doğruyu bilenlerin söylemekten sakınmaması gerekiyor. Biz söylemeye devam edeceğiz. Biz sustuğumuzda vicdan susacak, cesaret susacak. O nedenle de bu sözlerin altını bir kere daha çiziyorum. Son olarak da davanın gidişatına ilişkin bir talebim olacak. Hakkımda açılmış davalarla ilgili usulen yürütülmesi gereken süreçler tamamlanmış değil, bu talebimi tekrar ikinci tutuklama kararını oluşturan dava dosyanın mahkeme ile birleştirilmesini talep ediyorum.

KOBANi DOSYASI MÜKERRER

Yüksekdağ savunması ardından avukatları söz aldı. Yüksekdağ’ın avukatı Ezgi Güngördü, Yüksekdağ’ın ikinci kez tutuklandığı “Kobani soruşturması”nın  mükerrer olduğunu mahkeme heyeti tarafından kabul edildiğini hatırlatarak, “Son bir yıldır aynı olaylar nedeniyle iki kere tutuklu. Bu ciddi bir trajedi. Müvekkilin kaçma şüphesi fantastik olacaktır çünkü maalesef Kandıra Cezaevin’de” dedi.

24 ŞUBAT’A ERTELENDİ

Verilen ara ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, Yüksekdağ hakkında Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hakkında herhangi bir soruşturma başlatılıp, başlatılmadığının sorulmasını talep etti. 

Heyet, oy çokluğuyla Yüksekdağ’ın tutukluluk halinin devamına karar verdi. Yüksekdağ’ın tutukluluk devam kararına karşı oy kullanan heyet üyesi hakim Murat Adıgüzel, Yüksekdağ’ın 4 yıldır sürekli tutukluluk halinin devamı yönünde karar verildiği ve tutuklu kaldığı süre göz önüne alındığında beklenen amacın hasıl olduğuna dikkat çekti. Adıgüzel, “Üzerine atılan eylemler bu aşamaya kadar ki savunmaları gözetilerek, delil karartma ihtimali ile sanığın dosyaya yansıyan kişiliği uyarınca da kaçma şüphesinin olmadığı tarafımızda kanaat olduğu, savunmalarını tamamladığı ve tutukluluk halinde bir fayda bulunmadığı görüşünde olduğumdan çoğunluğun kararına katılmıyorum” dedi.
 
Heyet, bir sonraki duruşmayı 24 Şubat 2021 tarihine erteledi