Federal Kürdistan Parlamento Başkanı’ndan itidal çağırısı: Kürt halkının “kardeş kavgası”nı reva görmeyeceğini söyledi

Irak Kürdistan Parlamentosu Başkanı Rewaz Fayeq, PKK’nin Duhok’un Amedi ilçesine bağlı Çemanke kasabası kırsalında yola döşediği mayının patlaması nedeniyle bir Peşmerge’nin hayatını kaybetmesi, 2 Peşmergenin de yaralandığı olayının ardından yazılı bir açıklama yayımladı.

IŞİD savaşı, ekonomik kriz ve koronavirüs salgınının bıraktığı olumsuz etkiler devam ederken Kürdistan halkının her zamankinden daha fazla uzlaşma, birlik ve toplumsal barışa ihtiyaç duyduğunu vurgulayan Fayeq, “Böyle bir durumda iç çekişmelerin azdırılması, Kürdistan Bölgesi’nin siyasi koşulları ve anayasal kurumlarının dikkate alınmaması umutsuzluğa neden olmaktadır. Çünkü Kürdistan halkı karşıt güç ve taraflardan kaos ve kargaşadan çok uzlaşı ve birlik ve dayanışma bekliyor” dedi.

Kürdistan halkının iradesinin gerçek temsilcisi olan Kürdistan Parlamentosu’nun her türlü iç çatışmaya şiddetle karşı çıtkığını ve halkın yüce değerlerine karşı bir suç olarak kabul ettiğini belirten Fayeq, sorunların temel çözüm yolunun diyalog olduğuna vurgu yaptı.

Rewaz Fayeq, “Bu açıdan herkes ulusal vizyon ve ulusal çıkarlara öncelik vermeli, dar partizan amaçlardan kaçınmalı, iç savaşı suç ve gayri meşru gören Kürdistan halkının barışçıl iradesine saygı duymalı” ifadelerini kullandı.

Kürdistan’ın, bölgenin ve tüm dünyanın içinden geçtiği bu zorlu süreçte savaş ve kargaşanın tüm taraflara kaybettireceği uyarısında bulunan Fayeq, Kürdistan halkının bu duruma sessiz kalmayacağını ve hoş görmeyeceğini dile getirdi.

Fayeq, “Bu nedenle herkesi bu hassas durumda itidalli olmaya, barışçıl mantığı, siyasi seçeneği hakim kılmaya ve Kürdistan halkının yüksek çıkarlarını gözönünde bulundurmaya çağırıyoruz” dedi.