Fed faiz kararını açıkladı! Üst üste beşinci kez artırıma gidildi

Amerikan Merkez Bankası (Fed) faiz kararını duyurdu. Fed, politika faizini 75 baz puan artırdı. ABD’nin faizi 3.00-3.25 bandına yükselmiş oldu. Fed, üst üste beşinci kez faiz artırımına giderken ekonomistler kasım ayında 50 baz puanlık bir artış daha bekliyor.

ABD Merkez Bankası FED, faiz kararı için ilk toplantısına dün başladı. Toplantı bugün de devam etti. FED’in toplantısının bugün sona ermesinin ardından faiz kararını kamuoyu ile paylaşması bekleniyordu. Beklendiği gibi de oldu ve FED,75 baz puanlık artırıma giderek faizi 3,00-3,25 seviyesine yükseltti. FED’in bu adımı, ekonomi otoriterleri tarafında da ‘beklenen karar’ olarak yorumlandı.

DOLAR, DÜNÜ SINIR YÜKSELİŞLE TAMAMLADI

Dolar/TL dün günü son aylardaki seyrini bozmadan sınırlı bir artışla tamamlarken, bugün düne göre hafif bir gerileme görülüyor. Sabah saatlerinde dolar/TL 18,31, euro/TL 18,18 seviyesinden işlem gördü.

ABD TAHVİLLERİ HAREKETLENDİ

Dün dolara karşı yüzde 0,4 oranında gerileyen Japon Yeni bu seyrine devam ederken, euro/dolar paritesi yeniden 1 kritik eşiğinin altına inerek 0,990 seviyesinde işlem görüyor. Önceki günü yüzde 0,40 yükselişle 1.312,9 seviyesinden tamamlayan Bloomberg Dolar Endeksi rekor seviyesine yaklaşırken, ABD tahvilleri de Fed‘in faiz kararı öncesinde hareketlendi. ABD 2 yıllıkların getirisi Ekim 2007’den sonra ilk kez yüzde 4’ün üzerine çıkarken, 10 yıllıklar dün yüzde 3,60 ile Nisan 2011’den bu yana en yüksek seviyeyi görmesi sonrası bugün yüzde 3,56’da dengelendi.

DOLAR ENDEKSİ 20 YILIN ZİRVESİNDE

Küresel çapta dolar talebinin güçlenmeye devam etmesiyle, dolar endeksi 20 yılın zirvesine çıkarken, Avrupa’da 10 yıllık tahvil faizleri Almanya’da yüzde 1,96 ile Ocak 2014’ten, İtalya’da yüzde 4,24 ile Aralık 2013’ten, Fransa’da ise yüzde 2,51 ile Temmuz 2018’den bu yana en yüksek seviyeyi gördü.

ALTINDA TOPARLANMA YAŞANDI

Eylül ayının başından bu yana FED’in açıklayacağı faiz kararının baskısı altında kalan altın ise dünden bu yana kendisini toparlama yönünde hareket etmeye başladı. Ons altın şu sıralar 1.674 dolardan, gram altın da 978 liradan işlem görüyor.

Chicago Emtia Borsası’nda işlem gören Kasım vadeli buğday kontratlarının fiyatı yüzde 5’e varan bir artış yaşarken, mısır vadelileri de yükseliş gösterdi. Bitcoin’de 19 bin doların altı görülürken, Çin’de demir cevheri vadeli işlemleri, ABD merkez bankası Fed’in beklenen faiz artırımı öncesinde küresel durgunluk korkularının finansal piyasalara hakim olmasıyla iki haftanın en düşük seviyesine geriledi.

EMTİA TALEBİNİN AZALABİLECEĞİ ENDİŞESİ VAR

Analistlere göre merkez bankaları tarafından artan para politikası sıkılaştırmasının dünya ekonomisini resesyona sürükleyebileceği, emtia talebini azaltabileceği ve küresel ticareti yavaşlatabileceği endişeleri nedeniyle finans piyasalarında gerginlik hakim.