Farah Zeynep Abdullah hakkında Musa Orhan’a ‘hakaret’ ettiği gerekçesiyle 2 yıl 4 aya kadar hapis istemiyle dava açıldı

Oyuncu Farah Zeynep Abdullah hakkında, Batman’da intihara teşebbüs ettikten sonra bir ay yoğun bakımda kaldıktan sonra hayatını kaybeden İpek Er’e ”nitelikli cinsel saldırı” suçlamasıyla yargılanan Musa Orhan’a “sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle hakaret” ettiği gerekçesiyle 2 yıl 4 aya kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Abdullah, Musa Orhan’a sosyal medyadan hakaret ettiği gerekçesiyle yargılandığı davada para cezasına çarptırılan Ezgi Mola’ya destek olmak için paylaşım yapmıştı.

“Sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle hakaret” ettiği gerekçesiyle oyuncu Ezgi Mola hakkında da 2 yıl 4 aya kadar hapis istemiyle dava açılmış, mahkeme Mola’ya 6 bin 960 TL para cezası vermişti.

Ezgi Mola’ya destek olmak için tweet atan oyuncu Farah Zeynep Abdullah hakkında Musa Orhan’ın avukatı müvekkiline hareket ettiği gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.

DHA’nın haberine göre, Farah Zeynep Abdullah, savcılık ifadesinde Musa Orhan’ın suç duyurusunun kötü niyetli ve maddi çıkar amaçlı olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Paylaşım benim tarafımdan yapılmıştır. Ancak iddia edildiği gibi bu paylaşımın bir karalama kampanyası veya linç girişimiyle hiçbir şekilde ilgisi yoktur. Siirt’te zanlı Musa Orhan tarafından cinsel saldırıya uğradığını öne sürerek hayatına son veren İpek Er’in iddialarının adli tıp kurumunca hazırlanan raporla doğrulandığı görülmüş ve cinsel saldırı neticesinde intihar eden genç kıza ilişkin haberler tüm ülkede infial yaratmış ve beni de derinden sarsmıştır. İpek Er’e karşı yapılan bu cinsel saldırı neticesinde intihar etmesi, Musa Orhan’a ait spermin ölen İpek Er’in üzerinden çıkması ve Er’in intihar notunda yazılanlar sadece bende değil, toplum genelinde infial yaratmış ve büyük tepki uyandırmıştır. Oluşan bu tepki sonucunda da sosyal medyada binlerce kişi tarafından binlerce paylaşım yapıldığı görülmektedir. Tarafımca yapılan paylaşım her vicdanlı insanın gösterdiği tepkiden daha farklı değildir.”

Soruşturmanın ardından Farah Zeynep Abdullah hakkında Musa Orhan’a ‘sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle hakaret’ ettiği gerekçesiyle 2 yıl 4 aya kadar hapis cezası istemiyle, Banaz Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.