Facebook, Twitter ve LinkedIn, Afganların hesaplarını güvenli hale getirmek için harekete geçti

Facebook, Twitter ve LinkedIn, Taliban’ın Afganları sosyal medya hesapları üzerinden tespit edip hedef almasını engellemek için harekete geçti.

Facebook, Afganistan’daki hesapların arkadaş listelerini görüntüleme veya arama özelliğini geçici olarak kaldırdı.

Platformun güvenlik politikası başkanı Nathaniel Gleicher, Afganistan’daki kullanıcıların “tek bir tıkla” hesaplarını kilitleyebileceğini, böylece arkadaşları olmayan kişilerin onların sayfasını ya da profil fotoğrafını görüntüleyemeyeceğini söyledi.

Twitter, ülkedekilere destek olmak için sivil toplum kuruluşlarıyla temas halinde olduğunu açıkladı ve talep üzerine arşivlenmiş tweet’leri kaldırmak için çalıştığını söyledi.

Platform, kullanıcıların, mesajlar veya takipçiler gibi onları riske atabilecek bilgiler içeren hesaplara erişememesi durumunda, kullanıcılar yeniden erişim kazanana ve içerikleri silene kadar şirketin hesapları askıya alabileceğini kaydetti.

Bir LinkedIn sözcüsü, profesyonel iletişim ağı sitesinin geçici olarak Afganistan’daki kullanıcıların bağlantılarını gizlediğini, böylece diğer kullanıcılar tarafından görüntülenmesinin engellendiğini söyledi.

İnsan hakları kuruluşları, Taliban’ın Afganların dijital geçmişlerini ya da sosyal bağlantılarını görüntülemek için çevrimiçi platformları kullanabileceği konusunda uyarıda bulunmuştu. Uluslararası Af Örgütü bu hafta akademisyenler, gazeteciler ve insan hakları savunucuları dahil binlerce Afgan’ın Taliban’ın saldırı riski altında olduğunu açıklamıştı.

Birleşmiş Milletler’e (BM) sunulan bir istihbarat raporunda, Taliban’ın NATO ve ABD askerleriyle çalışan ve işbirliği yapan herkesin yakalanması için çalışmalarını hızlandırdığı belirtildi.