Facebook ‘güvenlik sorusunu’ kaldırdı

Facebook, kullanıcı bilgilerinin Cambridge Analytica tarafından çalınmasının ortaya çıkmasından bir yıl sonra yeni bir karar alarak “Güvenlik sorusu” özelliğini kaldırdı

Facebook, parola kısmının altında yer alan ve parolamızı unuttuğumuzda cevaplayarak hesabımızı açacağımız güvenlik sorusu özelliğini iptal etti.

Sistem geliştiricileri ile beraber düzenlenen toplantıda açıklama yapan Facebook yönetimi, “Güvenlik sorusu gibi mahrem bilgi içeren ve sizin verilerinizi paylaşmanızı isteyen özellikleri platformda barındırmayacağız” diyerek söz konusu özelliğe son verildiğinin altını çizdi.

Güvenlik sorusuna son veren Facebook, çok az faydası olan diğer bir çok özelliği de kaldırmayı planladığını açıkladı.

Facebook Ürün Yönetimi Direktörü Eddie O’neil ise yayınladığı blog yazısında, “Yeni yapacağımız güncellemeler kişisel verilerin korunmasını daha da arttıracak, buna son olaylardan sonra çok daha fazla önem veriyoruz” ifadelerini kullandı.

2.38 milyar kullanıcısı olan Facebook’ta geçtiğimiz sene “thisisyourdigitallife” adlı bir uygulamanın kullanıcı verilerini verilerini çalarak Cambridge Analytica üzerinden Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump lehine kullanmıştı.

Bu skandalın ortaya çıkması üzerine Facebook, hukuki olarak zor günler yaşamaya başladı.

Facebook, bu olayın ardından veri gizliliğine daha fazla dikkat ettiğinine ilişkin açıklamalarda bulundu.