Ezidileri Kurtarma Ofisi Sorumlusuna uluslararası ödül

Ezidileri Kurtarma Ofisi Sorumlusu Husen Qaydi, insan hakları savunuculuğu ve diyalogu destekleyen kişi ve kuruluşlara verilen Sergio Vieira de Mello Ödülü’ne layık görüldü.

2002-2003 yılları arasında Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu Başkanı olarak görev yapan Sergio Vieira de Mello adına verilen ödül 17’nci kez veriliyor.

Her yıl Polonya’da verilen ödüle bu yıl, Kürdistan Bölgesi Hükümeti’ne bağlı Ezidileri Kurtarma Ofisi Sorumlusu Husen Qaydi layık görüldü.

Villa Decius Derneği, ödül töreninin 10 Aralık’ta Zoom programı üzerinden online olarak yayınlanacağını duyurdu.

Kürdistan Bölgesi Hükümeti Polonya Temsilcisi Ziyad Rauf, “Bu ödül, Polonya’nın Ezidilere verdiği önemi gösteriyor. Ödül komitesinde; Polonya Devlet Başkanı, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği, Polonya Dışişleri Bakanlığı, Polonya’nın Brezilya Büyükelçisi, İsveç’in Polonya Büyükelçisi ve diğer bazı kuruluşlar yer alıyor” dedi.

Ezidi Kürtlerinden olan Husen Qaydi, Duhok doğumlu. 2014 yılında IŞİD’in Şengal ve çevresini işgali ve binlerce Ezidi’ye kaçırmasından sonra Qaydi, kurtarılmaları için çalışmalara başladı.

Qaydi’nin çalışmalarına destek veren Kürdistan Bölgesi Hükümeti, aynı yıl Duhok’ta Ezidileri Kurtarma Ofisi’ni açtı ve başına da Qaydi’yi getirdi.

Resmi rakamlara göre IŞİD tarafından kaçırılan 6 bin 417 Ezidi’den 3 bin 537’si kurtarıldı. Halen 2 bin 880 kişinin akıbeti bilinmiyor.

Geçtiğimiz yıl da Uluslararası Mother Teresa (Rahibe Terasa) Ödülü Ezidileri Kurtarma Ofisi’ne verilmişti.