Ezidi Miri, Ankara’da Bakan Çavuşoğlu ile görüştü

Ankara’da Çavuşoğlu ile görülen Ezidi Miri Hazım Tahsin Beg, “Şengal Anlaşması’nın uygulanması için Irak Hükümeti’ne baskı yapılması” talebinde bulundu.

Ezidi Kürtlerin Miri Hazım Tahsin Beg, Kürdistan Bölgesi Bakanlarından Aydın Maruf, Asuri Milletvekili Ferid Elya’dan oluşan bir heyet 20 Aralık’ta Ankara’da Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile bir araya geldi.

Ezidi Miri Hazım Tahsin Beg, Çavuşoğlu’ndan Şengal Anlaşması’nın uggulanmasına yönelik talepte bulunduğunu bildirdi.

Görüşmeye ilişkin bugün Rûdaw’a bilgi veren Mir Hazım Tahsin Beg, “Biz Çavuşoğlu ile yaptığımız toplantıda Ezidilerin, Kürdistan Bölgesi’nin ve Irak’ın durumunu ele aldık” ifadesini kullandı.

Mir Hazım Tahsin Beg, “Biz kamplarda kalan Ezidilerin ve Şengal’in durumunu görüştük. Türkiye’ye uluslararası kamuoyu ile bulunan bağlantıları aracılığıyla Irak Hükümeti’ne Şengal Anlaşması’nın uygulanması ve Ezidilerin kendi yurtlarına dönmesi için baskı yapması çağrısında bulunduk” ifadelerini kullandı.

Açıklamalarının devamında Mir Hazım Tahsin Beg, “Çavuşoğlu, ‘eğer Kürdistan Bölgesi’ni ziyaret edersem, Şengal’deki Ezidi kamplarını ziyaret edeceğim’ dedi. Ayrıca Ezidi Kürtlerin kısa zamanda Şengal’deki evlerine dönmesi temennisinde bulundu” dedi.